Pardubický kraj chce získat pro nemocnice až tři miliardy z EU

Pardubice 10. července (ČTK) - Pardubický kraj chce získat na své projekty ve zdravotnictví další dotace, které Evropská unie nedávno vyčlenila v souvislosti s epidemií koronaviru. Kraj chce požádat zhruba o tři miliardy korun. Výhodou je, že velkou část projektů má připravenou, podle podmínek dotací je bude nutné dokončit do 31. prosince 2023. Kraji by dotace uvolnila ruce ve financování dalších nákladných staveb ve zdravotnictví nebo při opravách silnic, řekl dnes novinářům hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Myslím, že pokud se toto podaří, bude to zásadní zvrat ve financování krajského zdravotnictví i dalších oborů. Nám se nesmírně rozvolní ruce, pokud by byť jedna z dotací dopadla," uvedl Netolický.

Dotace by prostřednictvím Integrovaného operačního programu mohly uhradit až 100 procent nákladů projektů, které začaly letos v únoru. Podle Netolického většina krajů nemá natolik připravené investice, aby se mohly o dotace ucházet. Šance Pardubického kraje uspět tak rostou.

Hejtmanství chce získat peníze zejména na výstavbu centrálního urgentního příjmu s centralizací akutních provozů v Pardubické nemocnici. Stavební povolení je vydané, v polovině srpna bude hotová prováděcí dokumentace, na podzim by se mohlo vypsat výběrové řízení. Náklady na stavební část se odhadují na 1,7 miliardy korun včetně DPH, dalších asi půl miliardy korun si vyžádá přístrojové vybavení. Další dotace by mohl kraj získat na druhou etapu výstavby pavilonu centrálního příjmu s odbornými vyšetřovnami v Orlickoústecké nemocnici, která v květnu začala a bude stát 397 milionů korun plus 106 milionů korun na technologické vybavení.

Evropské peníze by mohly zaplatit i novou Nemocnici následné péče v Moravské Třebové, kterou chce hejtmanství vybudovat za 336 milionů korun včetně DPH. Nyní se soutěží dodavatel stavby. Kraj má připraveny i další menší projekty, například obnovu spalovny v Pardubické nemocnici za 31 milionů korun s DPH, opravy části Svitavské nemocnice za 32 milionů korun s DPH nebo výstavbu výjezdové stanice záchranky na Seči za 20 milionů korun s DPH.

Pardubický kraj si nedávno otevřel další úvěrový rámec u Evropské investiční banky ve výši dvou miliard korun. Peníze měly být využity zejména na velké investice ve zdravotnictví. Pokud by se podařilo získat aspoň část peněz z nových dotací, hejtmanství by úvěr využilo pro plánovaný rozvoj areálu Svitavské nemocnice. Při třech etapách se má prostavět 695 milionů korun a práce by začaly zřejmě v roce 2025. Půjčka by měla posloužit také na úpravy Litomyšlské nemocnice a opravy krajských silnic. "Po investiční stránce bychom byli schopni zvládnout celé krajské zdravotnictví," uvedl Netolický.

Podle něj bude pro Českou republiku v novém dotačním programu určeno 31 miliard korun, které mají sloužit zvláště pro oblast zdravotnictví. Pro podávání žádostí by měla být vypsána samostatná výzva s krátkým termínem. Jasněji by mohlo být během několika měsíců.