Cime 2 kvartál 2024

Pardubický kraj chce za škody při stavbě D35 1,4 miliardy korun

Pardubice 20. ledna (ČTK) - Pardubický kraj stále vyjednává s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvem dopravy o kompenzacích za škody způsobené na krajských silnicích při výstavbě dvou úseků dálnice D35. Krajští silničáři je předběžně vyčíslili na 1,4 miliardy korun. Zhoršení stavu komunikací druhé a třetí třídy jsou schopni exaktně doložit, řekl ČTK ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

"Máme vyvinutou technologii, kterou jsme zmapovali celou silniční síť v kraji, takže máme výchozí stav. U významných událostí, jako odklon dopravy, navážení materiálu na D35 či jiné stavby, umíme stanovit koeficient opotřebení silnic v důsledku stavební činnosti oproti běžnému opotřebení," uvedl Němec.

Krajští silničáři projeli silniční síť speciálním vozidlem s hlavicí s georadarem a skenerem. Tímto způsobem nasnímkovali stav povrchu komunikace a její stavebně-technický stav.

Podle Němce se při současné stavbě dálnice naveze 2,8 milionu krychlových metrů materiálu, což se dotkne 400 kilometrů krajských silnic v katastrech 90 měst a obcí.

Podle krajského radního pro dopravu Michala Kortyše (ODS) měly být dodatečné náklady na opravy silnic po výstavbě dálnice D35 zahrnuty už do rozpočtů staveb. To se však nestalo a hejtmanství chce přesvědčit stát, aby s nimi počítal.

"Částka 1,4 miliardy korun pro nás představuje dvě sezony investování do krajských silnic. Do jsou peníze, které kraj neumí běžným způsobem vygenerovat," dodal Němec. Podle něj bude nutné komunikace opravovat i během výstavby dálnice.

ŘSD v Pardubickém kraji buduje dva úseky D35, Opatovice - Časy a Časy Ostrov. Dokončení obou prvních částí se plánuje počátkem roku 2022, měřit budou 27 kilometrů. Náklady dosáhnou 6,621 miliardy korun bez DPH. V Opatovicích se napojí na již léta hotovou tříúrovňovou křižovatku, která umožňuje nájezd na dálnici D11 i rychlostní silnici Hradec Králové - Pardubice.