husqvarna

Pardubický kraj chce letos zahájit výstavbu několika přivaděčů na dálnici D35

Pardubice 23. dubna (ČTK) - Pardubický kraj by chtěl letos zahájit výstavbu několika přivaděčů k budoucí dálnici D35. Její první úsek Opatovice - Časy má být hotový v prosinci, druhý úsek Časy - Ostrov příští rok v srpnu. Je zřejmé, že některé potřebné přivaděče včas postavené nebudou, mimo jiné i kvůli vleklým sporům s majiteli pozemků.

Podle prezentace, kterou krajským zastupitelům představil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec, by v letošním roce měla začít výstavba propojení silnice D35 a I/35 Rokytno - Býšť a napojení silnice II/322 na D35 na mimoúrovňové křižovatce Dašice. První přivaděč ústí na úsek dálnice Opatovice - Časy má být dokončen v květnu 2023, druhý na navazující úsek Časy - Ostrov na konci roku 2023. Zda jsou tyto termíny definitivní, není jasné, už v minulosti se několikrát měnily.

Kromě nich chce kraj zahájit v tomto roce také jednu etapu modernizace silnice II/360 Ústí nad Orlicí – Litomyšl a menší část úprav silnice II/312 Choceň – České Libchavy. Obě stavby nejsou v časové tísni, dálnice D35 bude v této oblasti hotová až později.

Na výstavbu přivaděčů a modernizaci silničního napojení na budoucí dálnici D35 bude Pardubickému kraji chybět více než miliarda korun. Stát na ně v memorandu přislíbil 2,7 miliardy korun. Jak hejtmanství již dříve uvedlo, bude hledat úspory a některé stavby rozdělí na více částí. Podle Němce by také mohly v příštích letech klesnout ceny stavebních prací.

Z plánovaných staveb byla zatím dokončena modernizace silnice II/358 Litomyšl - Česká Třebová za 186 milionů korun. Kraj chce také opravit silnice II/312 Choceň - České Libchavy a II/312 České Libchavy - Žamberk. Nejdražší stavbou bude přeložka silnice II/312 Vysoké Mýto sever - Choceň včetně obchvatu Chocně s odhadovanými náklady téměř 1,9 miliardy korun.