Komatsu potřebuju Bagr

Pardubický kraj chce dotaci na opravu ubytování pro ukrajinské běžence

Pardubice 18. května (ČTK) - Pardubický kraj chce s pomocí dotace ministerstva pro místní rozvoj z programu s názvem Ukrajina – rozšíření ubytovacích kapacit opravit dvě neobývané budovy Střední průmyslové školy stavební v Rybitví na Pardubicku. V současnosti slouží jako nouzové ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Objekty ale nejsou v dobrém stavu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

"Je to opravdu nouzové ubytování v pravém slova smyslu. V pořádku nejsou například okna nebo podlahy," uvedl krajský radní Ladislav Valtr (ODS) zodpovědný za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. V budovách bydlí kolem 50 uprchlíků. Škola okolo budov postavila mobilní plot.

Náklady připravovaného projektu zřejmě dosáhnou šesti milionů korun, přičemž výše dotace by mohla být 3,6 milionu korun. Objekty, který nyní slouží jako ubytování pro uprchlíky, mohou po odeznění uprchlické krize sloužit studentům střední školy nebo například pardubické vysoké školy.

Po výměně oken a podlah se sice stav budov výrazně zlepší, výhledově se ale bude třeba zabývat špatným stavem stoupaček a rozvodů. Na jedné z budov je také špatná střecha. Úpravy budou časem nezbytné, ale zřejmě jako další etapa rekonstrukce a ne jako součást projektu financovaného z dotačního titulu. Rozsah stavebních prací překračuje časový harmonogram výzvy.

Stavební škola v Rybitví má ve svém areálu několik nevyužitých budov bývalého internátu, které byly řadu let zakonzervované. Na počátku uprchlické krize je hejtmanství vytipovalo pro nouzové ubytování. Do přípravy se zapojili také studenti středních škol. Postele pocházejí z pravidelné obměny lůžek krajské Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví.