husqvarna

Pardubický kraj by měl letos vydat na investice včetně dotací 2,8 miliardy korun

Pardubice 17. února (ČTK) - Pardubický kraj by měl letos vydat na investice včetně evropských dotací 2,8 miliardy korun. Z toho bude směřovat 2,1 miliardy korun na dopravní stavby, 388 milionů do školství a 248 milionů do kultury a památkové péče. V tiskové zprávě to uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. Kraj průběžně připravuje projekty do různých výzev pro čerpání evropských fondů, na letošek má potvrzeno 1,6 miliardy korun.

"V současné době nám dělají starosti také zvyšující se ceny stavebních prací a materiálů. Podle statistického úřadu se od června do prosince loňského roku zvedly o 5,84 procenta. Proto jsme u všech připravovaných staveb rozhodli tímto koeficientem aktualizovat předpokládané náklady. To ostatně děláme podle vývoje inflace již několik let dvakrát ročně," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

K největším dopravním stavbám, na kterých se letos bude pracovat, patří například rekonstrukce silnice II/35724 Borová - Oldříš II. etapa, propojení dálnice D35 na I/35 Rokytno-Býšť a napojení silnice II/322 na dálniční mimoúrovňovou křižovatku Dašice. Z evropských projektů to jsou modernizace silnic II/315 Ústí nad Orlicí – Skuhrov, II/322 Kojice, II/362 Polička – Jedlová, II/366 Pohledy – Křenov a Pohledy – Křižovatka s I/43.

Mezi velkými investicemi ve zdravotnictví letos bude pokračující výstavba pavilonu centrálního urgentního příjmu s centralizací akutních provozů v Pardubické nemocnici za 1,7 miliardy korun. Kraj chce také rekonstruovat nemocniční spalovnu nebezpečných odpadů a stravovací provoz v nemocnici.

V létě by měla být po stavební stránce dokončena rekonstrukce hlavní budovy Winternitzových automatických mlýnů pro krajskou galerii. Na ni naváže postupné vybavení interiéru. Kraj také plánuje úpravy školských objektů nebo výstavbu samostatných domků pro mentálně postižené klienty Domova u studánky v Anenské Studánce.

V loňském roce bylo dokončeno 21 staveb za 2,25 miliardy korun, kde byl investorem Pardubický kraj. Byly to například nová psychiatrie v Pardubické nemocnici za 348 milionů korun, úprava exteriérů a interiérů pardubického zámku za 155 milionů korun, modernizace silnice II/360 Polička – Korouhev – hranice kraje za 92 milionů nebo zateplení litomyšlského gymnázia za 49 milionů korun. Rozestavěno je v současnosti 21 staveb za 4,29 miliardy, čeká se na výsledky zadávacích řízení na dalších 14 staveb za 628 milionů korun. Zvlášť hejtmanství eviduje dopravní stavby zajišťované prostřednictvím Správy a údržby silnic Pardubického kraje, především rekonstrukce silničních úseků a odstranění havarijních stavů mostů.