Cime 2 kvartál 2024

Pardubickému kraji schází stále více peněz na stavbu přivaděčů na D35

Pardubice 10. srpna (ČTK) - Rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, energií i pohonných hmot ubírají stále více z peněz, které Pardubickému kraji přislíbil stát na výstavbu přivaděčů na dálnici D35. V memorandu z roku 2017 figuruje částka 2,7 miliardy korun, ta už ale v dnešních poměrech výrazně nepostačuje. Hejtmanství chce proto jednat s ministerstvem dopravy o navýšení.

"Nárůsty jsou v desítkách, výjimečně i stovkách procent. Třeba asfaltové směsi zdražily ze zhruba 1900 korun za tunu na 2600 korun, asfalt byl vloni řádově za 1500 korun za tunu, v současné době je za 1800 korun. Totéž je cement, betonové směsi, železo šlo o 100 procent nahoru," řekl novinářům ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Už před rokem a půl vyčíslil kraj potřebu navýšení sumy přislíbené memorandem o jednu miliardu korun. "Budeme se Státním fondem dopravní infrastruktury jednat o navýšení, protože není v našich možnostech, abychom zvládli toto enormní zvyšování cen," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Výstavba přivaděčů na D35 se zpožďuje. Zatím byla dokončena rekonstrukce spojnice Litomyšle a České Třebové, pracuje se na opravě silnice z Litomyšle do Ústí nad Orlicí. V pondělí začala stavba obchvatu Dašic na Pardubicku, v září začnou stavbaři pracovat na obchvatu Rokytna a Býště na Pardubicku.

Koncem letošního roku se však zprovozní druhý úsek dálnice z Časů do Ostrova, tranzitní doprava pak zatíží a již zatěžuje obce na Pardubicku. Bude ještě nutné vybudovat napojení pardubické části Černá za Bory s obchvatem obce Zminný a napojení na obchvat u Dašic, pro něž by mělo příští rok nabýt právní moci stavební povolení. Zatím se čeká na posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) a archeologický průzkum. Největší stavbou bude obchvat Vysokého Mýta a Chocně, cena přesahuje 1,8 miliardy korun a je technicky velmi složitá. V současnosti se zpracovává studie jako podklad pro územní rozhodnutí a stavební povolení, stavba je plánovaná na léta 2024 až 2027. Kraj také čeká rekonstrukce silnice z Chocně na České Libchavy a silnice České Libchavy - Žamberk.