Cime 2 kvartál 2024

Pardubické centrum pro handicapované se na podzim rozšíří o další dům

Pardubice (ČTK) - Česká abilympijská asociace (ČAA) zahájila stavební úpravy budovy, kterou před časem získala v Pardubicích a sousedí s jejím Centrem Kosatec. To zajišťuje postiženým sociální služby, osobní asistenci a zaměstnání. V takzvaném Kosatci 2 vzniknou dva tréninkové byty, školicí prostor a prodejna pro nácvik pracovních dovedností lidí s handicapem. Stavební práce by měly skončit v září, nové prostory by se měly začít využívat do konce roku, řekl ČTK předseda spolku Jaromír Krpálek.

"Přibyde nám i pět nebo šest dalších zdravotně postižených zaměstnanců, většinou asi budou pracovat na zkrácený úvazek," uvedl Krpálek. Asociace v současnosti zaměstnává kolem 90 lidí, z nichž 65 je handicapovaných.

Náklady na přestavbu dosáhnou téměř deseti milionů korun, asociace na projekt získala evropskou dotaci, která pokryje asi 70 procent. Podmínkou je však instalace fotovoltaických panelů na střechu, což výdaje zvýší o 1,5 milionu korun. "Musíme na to sehnat peníze, na část zažádáme o dotaci," uvedl Krpálek. Pardubice na stavbu přispějí 600.000 korunami.

Budova centra vznikla na místě části bývalé tiskárny na rohu ulic Sladkovského a Smilova. Jsou v ní prostory pro sociální rehabilitaci, osobní asistenci, volnočasové aktivity, přípravu k práci, poradenské a konzultační středisko bezbariérovosti a chráněné dílny. Centrum provozuje kavárnu, jídelnu, potravinářskou výrobnu, keramickou, šicí, tkalcovskou a montážní dílnu či e-shop. Zajišťuje také cateringy na porady či oslavy a poskytuje zážitkové semináře s handicapovanými lektory. Zaměstnává postižené, kteří špatně nacházejí práci, mají potíže s komunikací a potřebují se začlenit do běžného života.