Cime 2 kvartál 2024

Pardubice zmodernizují terminál u univerzity, na projekt mají dostat dotace z EU

Pardubice 30. března (ČTK) - Město Pardubice vybralo napotřetí firmu, která zmodernizuje menší terminál u univerzity. Náklady jsou o pět milionů korun vyšší, než magistrát očekával. Stavba vyjde na 30 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Do dvou výběrových řízení se nikdo nepřihlásil, potřetí se o zakázku ucházela jedna firma. Podmínky tendru splnila. Pět milionů korun navíc bude ještě schvalovat čtvrteční zastupitelstvo.

I když jsou náklady vyšší, radnice chce zastávky u vysoké školy opravit, aby splnila dotační podmínky Evropské unie. V projektech ITI hradecko-pardubické aglomerace jsou schválené tři terminály, které musí v regionu Pardubicka vzniknout.

V Přelouči na Pardubicku už město terminál zprovoznilo v roce 2018. Další terminál pro regionální a linkovou dopravu má stát u vlakového nádraží v Pardubicích, jeho stavba začala minulý týden. Třetí pak bude u univerzity.

"Kdybychom nesplnili podmínky, hrozilo by, že dotace na terminály dostane někdo jiný," řekl Mazuch. Na stavbu u vlakového nádraží má město dostat 100 milionů korun, na terminál u univerzity pak 20 milionů korun, dodal.

U vysoké školy zastavují městské autobusy i vozy linkových dopravců. Projekt magistrát označuje jako terminál, aby ho mohlo zařadit do evropských projektů.

Terminál má lidem, kteří tam čekají na městský nebo linkový autobus, nabídnout lepší zázemí, modernější přístřešky a automat s občerstvením. Kolem budou nové lavičky, zlepší se napojení na cyklostezky.

Ve čtvrtek se zastupitelé také budou zabývat projektem na odhahnění jezera Čičák. Jde o odloženou akci z roku 2013. První dvě firmy tehdy z tendru odstoupily, třetí společnost nabídla cenu téměř devět milionů korun, což město v té době vyhodnotilo jako drahé a projekt zrušilo.

Náklady na odbahnění by teď měly být 15 milionů korun, sedm milionů korun má radnice zaplatit ze svého rozpočtu. Investici město provede pouze v případě, že dostane dotace, dodal Mazuch.

Jezero je v Pardubicích od 60. let, kdy vzniklo při regulaci toku Labe. Je nedaleko soutoku Labe a Chrudimky. Po desítkách let se v něm hromadí bahno. Kvůli chráněným obojživelníkům, kteří v něm žijí, je potřeba udělat úpravy na etapy. Práce nesmí narušit rozmnožování obojživelníků.