Komatsu potřebu bagr

Pardubice začaly stavět terminál pro regionální autobusovou dopravu

Pardubice 23. března (ČTK) - U vlakového nádraží v Pardubicích začala tento týden stavba terminálu pro autobusovou regionální dopravu. Součástí prací je i částečná demolice bytového domu, který tam stojí. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Město za investici zaplatí 129 milionů korun, 100 milionů korun obdrží z evropských dotací. Za rok by měl být terminál hotový.

"Už se tam začínají dít přípravné práce, vše běží podle harmonogramu. Stavební povolení na zbourání dvou třetin bytového domu máme," řekl Nadrchal.

Bytový dům na náměstí Jana Pernera u nádraží byl dlouho veřejným tématem. Radnice ho chtěla zbourat úplně, tři nájemníci ze dvou bytů se ale odstěhovat nechtěli. Ostatních asi 30 obyvatel domu dostalo byty v jiných městských domech.

Vedení města od roku 2015 se třemi nájemníky hledalo vhodné řešení, domluvili se nakonec na začátku letošního roku. Senioři, kteří v domě zůstávali, se nakonec také odstěhují natrvalo jinam. Původně jednali o variantě, že půjdou do dočasného bydlení po dobu stavebních prací. Museli by ale žít rok někde v provizoriu, což nechtěli.

"Zdravotní stav klientů neumožňuje dlouhodoběji čelit tlaku. Rozhodli se, že dům opustí nikoliv dočasně, ale natrvalo," uvedl před časem právní zástupce nájemníků Jan Poláček.

Z domu se nakonec vybourají dvě třetiny, aby vznikl průjezd a průchod z terminálu k vlakovému nádraží. Zbývající třetinu bude využívat městská policie, která tam má zázemí.

Zastupitel městského obvodu I Filip Sedlák (Naše Pardubice) opakovaně na sociálních sítích nebo v otevřeném dopise městu vyzval, aby magistrát využil bytový dům jako ubytovnu pro ukrajinské uprchlíky. Náměstek primátora konstatoval, že by tím město přišlo o evropské dotace.

"Ozývají se hlasy, abychom v domě ubytovali uprchlíky. Ale to by znamenalo zastavení stavebních prací a přišli bychom o stomilionovou dotaci. Museli bychom dům rekolaudovat, protože teď tam jsou zkolaudované pro bydlení jen dva byty. Pro uprchlíky hledáme jiné možnosti bydlení," řekl Nadrchal.

Stavěný terminál bude mít označení B a staví ho pražská firma BAK. Bude stát vedle terminálu pro městskou hromadnou dopravu, který město dokončilo v roce 2017. Původní autobusové nádraží o několik set metrů dál pak už v provozu nebude. Tři druhy veřejné dopravy, vlaky, MHD a linkové autobusy, budou v Pardubicích do roka na jednom místě.