Komatsu potřebu bagr

Pardubice se zatím nechtějí pouštět do PPP projektů

Pardubice 24. listopadu (ČTK) - Pardubice se zatím nechtějí pouštět do investičních akcí, na nichž by město spolupracovalo se soukromým sektorem, jak o tom radnice uvažovala minulý rok. Pro takzvané PPP projekty není stabilní a přehledné právní prostředí, řekl ČTK primátor Martin Charvát (ANO). V budoucnu by možná město tuto formu financování využilo u bytové výstavby.

"Zatím jsme nenašli nic hmatatelného, co by nám legislativně pomáhalo v tom, jakou metodikou mohou samosprávy PPP projekty realizovat, abychom neporušili povinnost péče řádného hospodáře a další věci. Není to úplně jednoduché," uvedl Charvát. Obavy má ze zpochybnění zadávacích řízení či napadení jejich výsledků u antimonopolního úřadu.

Minulý rok Pardubice předběžně vytipovaly pro PPP projekty parkovací dům u železničního nádraží v ulici K Vápence, dopravní Terminál Jih, domov pro seniory ve Štrossově ulici a parkovací dům u multifunkční arény a letního stadionu. Město ještě jedná se soukromým investorem o možnosti společné stavby parkovacího domu v ulici Mezi Mosty. Prověřuje také možnost financování metodou spojení soukromého a veřejného sektoru u modernizace domů v Husově ulici.

Podle Charváta chce magistrát posoudit také možnost využití PPP projektů pro výstavbu družstevních bytů. "Soukromé společnosti nám nabízely, aby město vložilo do projektu pozemky, a postaví se forma družstevního bydlení. Já to vítám, ale potřebuji garanci, že právně budeme postupovat správně, neporušíme podmínky výběrových řízení a podobně," uvedl Charvát.

Žádné PPP projekty se zatím v Pardubickém kraji neuskutečnily. V minulosti takovou možnost navrhovala ministerstvu zemědělství britská společnost Northcroft na spolupráci při opravě Národního hřebčína v Kladrubech. Ten nakonec na obnovu využil evropské dotace. V roce 2009 Pardubický kraj po několika letech příprav zastavil PPP projekt, s jehož pomocí měla být modernizována pardubická nemocnice. Žádné ze tří konsorcií firem, které se zúčastnily výběrového řízení, nepředložilo konkrétní nabídku na opravy a správu zdravotnického zařízení.