husqvarna

Pardubice schválily zásady spolupráce s investory, mají podpořit kvalitní stavby

Pardubice 20. ledna (ČTK) - Město Pardubice bude mít zásady pro spolupráci s investory, schválili je dnes zastupitelé. Mají sjednotit postup úřadu, podpořit kvalitní výstavbu, případně zrychlit přípravu projektu.

Zásady budou účinné od doby, kdy nastoupí do funkce koordinátor, který bude mít podnikatelské záměry na starosti. Pardubice se inspirovaly v jiných městech, kromě koordinace podnikatelských záměrů a jejich kontroly mohou investoři městu dát příspěvek, který radnice může využít na doprovodnou infrastrukturu.

Podle zkušeností z jiných měst investorské příspěvky radnici přinášejí miliony korun ročně. Zásady jsou dobrovolné, podnikatelé nemusí s koordinatorem spolupracovat, mohou své projekty překládat úřadům běžným způsobem, dodali předkladatelé. "Otevírá to velmi dobrý prostor dobrovolné spolupráce s investory," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Dokument má podle předkladatelů nastavit nediskriminační a transparentní podmínky a zrychlit výstavbu. Pomocí zásad chce město chránit zájem veřejnosti a zajistit lidem potřebnou infrastrukturu v případě větších staveb, aby třeba u nové bytové výstavby nechyběly školky a školy.

Zásady spolupráce obcí a investorů již fungují v několika českých městech, například v Mnichově Hradišti, Táboře, Českém Brodě či některých městských částech Prahy.