husqvarna

Pardubice pokračují v přípravě rozsáhlé a nákladné revitalizace Palackého třídy

Pardubice 2. listopadu (ČTK) - Pardubice pokračují v přípravě rozsáhlé a nákladné obnovy Palackého třídy. Na záměr úprav hlavní přístupové cesty od nádraží do centra, kterou magistrát nazývá "výkladní skříň města", chce v příštím roce sehnat peníze na projektovou dokumentaci, prvotní studie již má. Bude zahrnovat celou délku třídy, řekl dnes ČTK primátor Martin Charvát (ANO).

"Nakonec jsme se jako politici rozhodli, že se vydáme návrhem celé revitalizace v územním řízení. Budeme prosazovat možnost etap, aby kdykoliv podle finančních možností a dotačních příležitostí jsme byli schopni část projektu vyjmout a začít revitalizovat," uvedl Charvát.

Domy na Palackého třídě pocházejí převážně z přelomu 60. a 70. let minulého století. Výstavbě předcházely demolice starší zástavby, ulice je od té doby širší. Urbanistická proměna má pobyt na třídě zpříjemnit, nové budou povrchy chodníků a vedení cyklostezky. Kvalitnější by měl být mobiliář s lavičkami a stojany na kola, mohlo by vzniknout dětské hřiště, kavárny s venkovními zahrádkami a vodní prvek. Prostor zkultivuje také revitalizované stromořadí, bude po obou stranách ulice.

Náklady na revitalizaci budou vysoké, v řádu stovek milionů korun. Úpravy totiž zasáhnou také všechny inženýrské sítě, má se narovnávat silnice, počítá se s přeložením trakcí MHD. Město také musí počítat s tím, že v budoucnu budou v území působit developeři a firmy, kteří mají vedle třídy své pozemky, například ČSOB Pojišťovna nebo Pivovar Pardubice. Na místě bývalého lihovaru naproti nádraží již buduje velké obchodní centrum s dalšími službami včetně hotelu společnost Redstone Real Estate, v budoucnu zmizí i autobusové nádraží, které patří firmě Redstone House.

Město počítá s úpravami třídy postupně, trvat by měly až deset let, finální návrh záměru budou zastupitelé schvalovat do konce roku. "Budeme monitorovat evropské dotace, přemýšlíme, že zkusíme znovu oslovit švýcarské fondy, pokud budou vypsané," dodal primátor.