Komatsu potřebu bagr

Pardubice nejspíš nechají zbourat celý dům kvůli autobusovému terminálu

Pardubice 29. března (ČTK) - Dům na náměstí Jana Pernera v Pardubicích město patrně nakonec nechá zbourat celý. Zatím má demoliční výměr na dvě třetiny objektu. Místo budovy bude v lokalitě terminál pro regionální autobusovou dopravu. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO). Návrh projedná ve čtvrtek zastupitelstvo.

Když v roce 2015 začalo město vyjednávat o zbourání domu s nájemníky, tři ze zhruba třicítky obyvatel se odmítli vystěhovat. K dohodě s nimi dospěla radnice až po letech letos v lednu. Nájemníci už jsou teď nastěhovaní v jiných městských bytech.

Mezitím magistrát hledal řešení, jak bude stavět terminál. Zvolil variantu ubourat dvě třetiny domu a třetinu nechat pro dva nájemní byty, přičemž v přízemí by bylo zázemí městské policie. Vzhledem k tomu, že se nakonec povedlo dojednat dohodu s nájemníky, je podle Charváta lepší celou budovu zbourat.

"Jsem rád, že jsme došli k dohodě s nájemníky, zpětně jim chci poděkovat. Musíme prostranství doprojekovat, bude tam víc zeleně. Doufám, že to občané ocení, když budou čekat na svůj spoj," řekl Charvát.

Místo minulý týden převzala stavební firma a začíná terminál s označením B stavět. Potrvá jí to zhruba rok. Oblast je u vlakového nádraží, od roku 2017 je tam také terminál městské hromadné dopravy.

V místě terminálu linkových autobusů bude také ústit lávka přes kolejiště, která povede na Duklu. Pro tamní obyvatele to bude velká zkratka, protože železnice kříží město a přímá trasa na nádraží dosud nevede. U lávky v dukelské části chce město také v budoucnu stavět parkovací dům.