Cime 2 kvartál 2024

Pardubice kvůli obtížnému sestavování rozpočtu uvažují o využití PPP projektů

Pardubice 13. listopadu (ČTK) - Pardubice kvůli obtížnému sestavování rozpočtu znovu uvažují o využití takzvaných PPP projektů. Na nich by město spolupracovalo se soukromými investory, kteří by převzali část nákladů a činností. ČTK to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

"Vzhledem k tomu, jak bude napjatý rozpočet v roce 2023, by to realizaci některých projektů výrazně pomohlo. Hledáme partnery a cestu, jak toho dosáhnout, ale česká legislativa k tomu není příliš uzpůsobená," uvedl Nadrchal.

Pardubice už v minulosti předběžně vytipovaly pro PPP projekty parkovací dům u železničního nádraží v ulici K Vápence, dopravní Terminál Jih, domov pro seniory ve Štrossově ulici a parkovací dům u multifunkční arény a letního stadionu. Město ještě jedná se soukromým investorem o možnosti společné stavby parkovacího domu v ulici Mezi Mosty. Prověřuje také možnost financování metodou spojení soukromého a veřejného sektoru u modernizace domů v Husově ulici nebo při modernizaci atletického areálu na Dukle.

"Víme, že nás tlačí bota třeba při výstavbě domova pro seniory, který bude velmi nákladný, tam by to mělo velký smysl. Také už roste lávka přes kolejiště u železničního nádraží k budoucímu terminálu JIH, kde ještě není kopnuto do země a náklady jsou značné. Je možné, že i tam budeme hledat nějakou spolupráci," uvedl Nadrchal. Parkovací dům u terminálu by mohla postavit a provozovat soukromá firma.

Dříve Pardubice zvažovaly rovněž možnost využití PPP projektů pro výstavbu družstevních bytů. Soukromé společnosti nabízely, aby město vložilo do projektu pozemky, na nichž by vzniklo družstevní bydlení.

Žádné PPP projekty se zatím v Pardubickém kraji neuskutečnily. V minulosti takovou možnost navrhovala ministerstvu zemědělství britská společnost Northcroft na spolupráci při opravě Národního hřebčína v Kladrubech. Ten nakonec na obnovu využil evropské dotace. V roce 2009 Pardubický kraj po několika letech příprav zastavil PPP projekt, s jehož pomocí měla být modernizována pardubická nemocnice. Žádné ze tří konsorcií firem, které se zúčastnily výběrového řízení, nepředložilo konkrétní nabídku na opravy a správu zdravotnického zařízení.