Pardubice dokončují dva autobusové terminály, otevřou je v červnu

Pardubice (ČTK) - Pardubice v červnu otevřou dva nové autobusové terminály. Jeden vzniká u vlakového nádraží, druhý bude u univerzity. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO). Za oba terminály město vydá kolem 160 milionů korun. Autobusový terminál pro regionální dopravu u nádraží se otevře 11. června, tedy v termínu, kdy začnou platit nové jízdní řády. Zároveň v té době zanikne staré autobusové nádraží.

"Provozovatelem bude dopravní podnik, město vede intenzivní jednání s Pardubickým krajem, řešíme, kde budou označníky, kde budou autobusy parkovat. Terminál není příliš rozsáhlý, dlouhodobé odstavování autobusů tam nebude možné," řekl Hrabal.

Hodně prací na stavbě je hotových, začala v lednu 2022. Stavební firma tam teď betonuje křižovatku u obchodu Lidl a obkládá kamenem fontánu, kvůli počasí to dřív nešlo. "V druhé polovině května bychom měli kolaudovat," řekl ČTK Libor Matoušek, který stavbu za magistrát dozoruje.

Vizuálně bude terminál B pro linkové modré autobusy podobný terminálu A pro městskou hromadnou dopravu. Náklady budou kolem 130 milionů korun, evropská dotace je zhruba 100 milionů korun.

Termín otevření 11. června je kvůli novému jízdnímu řádu závazný. Terminál bude mít zastřešenou část s nástupy a výstupy pro cestující, bude tam i denní místnost pro řidiče. Kolem stavbaři budují osm autobusových zálivů a 12 parkovacích stání pro autobusy.

"První den budeme operativně asi trochu řídit dopravu, aby všichni věděli, kam mají zajet, kde mají vyložit lidi, u kterého nástupiště přistavit autobus. Budeme řídit na dálku zobrazovací techniku, elektronické tabule a označníky, budou podobné jako na terminálu A," řekl ČTK ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Kudy budou autobusy přijíždět, kudy odjíždět, se teprve plánuje. Většina autobusů jezdí do centra. "Ty budou vyjíždět skrz terminál A a dál podél pošty a zařadí se na Palackého třídu. Ostatní autobusy mohou odjet vloženou křižovatkou u celního úřadu, dál směrem k Lidlu," řekl Pelikán.

Příjezd autobusů bude dopravní podnik s městem organizovat podle kapacity křižovatek. "Buď budou jezdit skrz terminál A odbočovacím pruhem nebo křižovatkou od mostu kpt. Bartoše, budeme to z hlediska bezpečnosti konzultovat s policií," řekl Pelikán.

Za rok přijede na hlavní autobusové nádraží asi 52.000 autobusů, což je v průměru 142 vozů denně, ale ve všední dny je intenzita regionální autobusové dopravy vyšší. Podle Pelikána ale zdaleka nedosahuje počtů vozidel městské hromadné dopravy. "Našich vozidel se na terminálu A objeví přes 1000 za den. Další dopravní zatížení regionálními autobusy by prostoru nemělo nějak zásadně ublížit," řekl Pelikán.

Terminál u univerzity je menší, město opravuje protilehlé zastávky, kde staví MHD i linkové autobusy. Náklady jsou přes 30 milionů korun, 18 milionů korun má město z evropské dotace. Práce začaly loni v červnu, hotové měly být v lednu. Na straně u univerzity byly dočasně pozastavené, protože vodárny musely přeložit vodovod.

Vznikly tam větší nástupní plochy, které jsou po celé délce zastřešené. K tomu tam budou lavičky, koše, stojany na kola. Na straně u sídliště Polabiny přibyla také cyklostezka. Podle Libora Matouška bude terminál v provozu v červnu, odhadem mezi 10. až 15. červnem.

"Oba terminály mají problém s napojením na elektřinu. U nádraží máme náhradní variantu, u univerzity se když tak začátek provozu obejde bez elektřiny," řekl Matoušek. Město je podle něj domluvené s dopravním podnikem na tom, že tam místo digitálních označníků případně vylepí papírové jízdní řády.