Komatsu potřebu bagr

Pardubice chystají opravu domů v Husově ulici, zastupitelé v říjnu rozhodnou

Pardubice 1. října (ČTK) - Město Pardubice připravuje opravu čtyř domů v Husově ulici. Dřív mělo místo pověst vyloučené lokality. Teď tam žije třicítka nájemníků v nevyhovujících podmínkách. Radnice to chce změnit a nabídnout lidem kvalitní městské byty. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

V říjnu budou záměr zastupitelé schvalovat. Prvním krokem by mělo být schválení projektování, které chce náměstek začít v příštím roce, na přelomu let 2023 a 2024 by pak měla začít rekonstrukce. "Byty mají starý způsob vytápění, je potřeba je zateplit, doplnit tam balkony a provést kompletní revitalizaci včetně řešení bezbariérovosti, to znamená doplnění o výtahy," řekl Rychtecký.

Husova ulice je v dobré docházkové vzdálenosti od centra. Po opravě by tam mělo být 88 bytů, jejich počet se sníží o dva. Byty budou určené pro mladé lidi, bude tam finančně dostupné bydlení a zaměstnanecké byty, například pro sociální pracovníky, řidiče MHD a zaměstnance dalších organizací města.

"V podkroví by mělo být 12 luxusnějších bytů s nájemným, které se bude blížit komerčnímu. Výnosy z nájemného umožní financování investice," řekl náměstek primátora. Současné odhady nákladů jsou 150 milionů korun.

"Částku budeme chtít aktualizovat s ohledem na současné ceny na trhu. Byl bych rád, kdyby zastupitelé v říjnu projekt podpořili.Počítáme s vlastními zdroji a úvěrem. Za domy město vlastní 10.000 metrů čtverečních pozemků, opravou domů by se lokalita zhodnotila," řekl Rychtecký.

Metr čtvereční by město mohlo později prodat za 5500 korun, čímž by získalo 60 milionů korun, dodal náměstek. Záměr opravit domy radnice prezentuje minimálně od roku 2017.

Podle Branislava Štefanči z odboru rozvoje a strategie už neplatí, že by Husova ulice byla vyloučenou lokalitou. Dřív se tam sociální pracovníci věnovali práci s mládeží, víc tam byla potřeba terénní práce. V Husově ulici už žije málo lidí, postupně se stěhují pryč.

"Starší starousedlíky jsme přestěhovali do jiných bytových domů, protože v Husově ulici je nevyhovující stav bytů i společných prostor. Stále se tam topí vafkami. Teď je tam asi 30 nájemníků," dodal Štefanča.