Komatsu potřebu bagr

Pardubice chystají dopravní projekty za 600 mil. Kč

Pardubice 30. dubna (ČTK) - Pardubice připravují dopravní projekty za 600 milionů korun, zahrnují cyklostezky, dva dopravní terminály a inteligentní systém řízení dopravy. Hlavním zdrojem peněz budou evropské dotace. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

V současné době má město připravených 12 projektů pro stavbu cyklostezek o celkové délce deset kilometrů a lávky přes Labe. "Máme zde i záložní projekty a dlouhodobě pracujeme na přípravě projektů dvou lávek pro pěší a cyklisty. Klíčová je pro nás ta přes Labe u Poseidonu. Její stavba přijde na více než 48 milionů korun," řekl Charvát.

Inteligentní dopravní systém získá informace ze záznamů kamer městské policie, údaje zpracuje speciální software. Na rozvoji projektu se bude podílet Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice. Pardubice také čekají úpravy světelných signalizačních zařízení či instalace nových semaforů.

"Síť křižovatek by měla být integrována tak, aby fungovala jednotně a umožňovala ovlivňovat dopravu ve městě, dávat přednost MHD, aby v případě potřeby uměla vytvořit zelené vlny a zasáhnout do řízení dopravy. Předpokládá se i přednostní průjezd pro integrovaný záchranný systém," uvedl primátor. Systém bude stát asi 100 milionů korun.

Ambicí Pardubic je také vybudovat s podporou evropských peněz ve městě systém inteligentního parkování, který by umožnil online sledování využití monitorovaných parkovacích míst v centru a přenos těchto informací na centrální panel. "Motoristé by tak byli informováni o možnosti zaparkovat a volná místa by byla efektivněji využívána," řekl Charvát.

Projekty mají parametry takzvané udržitelné městské mobility a lze na ně čerpat evropské dotace. Pardubice využívají dotace z programu ITI. Čerpají z něj soukromé i samosprávní subjekty na území hradecko-pardubické aglomerace. V letech 2014 až 2020 by aglomerace mohla získat kolem čtyř miliard korun.