Cime 2 kvartál 2024

Pardubice chtějí v bývalých kasárnách postavit základní školu

Pardubice 25. prosince (ČTK) - Pardubice chtějí postavit v bývalých Masarykových kasárnách novou základní školu. Lokalita se postupně zastavuje novými bytovými domy, kam se nastěhují noví obyvatelé. O dotace by radnice mohla žádat v roce 2023 a následně pak stavět. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

"Z analýz nám vyplývá, že to bude nejvíc zatížené území v přepočtu na množství obyvatel. Stavělo se Na Spravedlnosti, na S. K. Neumanna i Masarykových kasárnách se ještě bude stavět," řekl Charvát.

Od roku 2011 je areál opuštěný. Komplex Pardubice získaly bezplatně od státu v roce 2014. Areál patřil městu do 1. ledna 1950, až poté státu. Teď tam jsou prázdné chátrající budovy, je tam drive-in testovací centrum a parkoviště pro dlouhodobé stání.

Základní škola by mohla být u bývalého hlavního vchodu kasáren, před ním je městský park. Pardubice se inspirovaly stavbou základní školy v Jesenici na Rakovnicku, kterou město dokončilo letos.

Podle Charváta by s dotacemi bylo možné energeticky výhodnou školu například i se zelenou střechou postavit. V Jesenici stála 434 milionů korun, radnice platila 150 milionů korun. "S dotací je to pro nás reálná investice. Kdyby se projekt v roce 2022 podařilo posunout, v roce 2023 bychom mohli žádat o dotace," řekl Charvát.

Na Dukle a Višňovce, tedy v oblasti kolem Masarykových kasáren, jsou čtyři základní školy, kterou v budoucnu kapacitně stačit nebudou, dodal primátor.

Pozemky pro základní školu si město nechá. Další část u ulice S. K. Neumanna patří státu, který tam plánuje postavit nový úřad práce. Projekt měl už několik termínů zahájení, zatím se ale stavět nezačalo. Zbytek areálu, což je asi osm hektarů, chce město prodat.

"Máme odborného poradce, chceme jít stejnou cestou jako s prodejem areálu bývalé Tesly, kde to byl velmi složitý proces. Do poslední chvíle budeme jako samospráva kontrolovat, co tam vznikne," řekl Charvát.

Tesla zkrachovala v 90. letech, před více než 20 lety ji koupila firma Foxconn a chtěla ji přestavět. Pak ale postavila novou továrnu v Černé za Bory a darovala areál Tesly Pardubickému kraji. Kraj ji částečně sanoval a hledal pro ni využití. Po dlouhodobých jednáních ji předal městu s podmínkou, že tam město zajistí dopravní napojení.

Prodej Tesly trval městu Pardubice skoro devět let. Investor nejdřív musel získat územní rozhodnutí a zaregistrovat studii, pozemky měl čtyři roky v pronájmu, než se uskutečnil samotný prodej. Podle Charváta se velmi dobře podařilo brownfield využít. Budovu Telegrafie má Univerzita Pardubice, přestaví ji pro potřeby Fakulty zdravotnických studií. Společnost LinkCity Czech Republic tam staví bytové domy, bude tam také dopravní sjezd nebo supermarket. Celý projekt dokončí v roce 2024.