Komatsu potřebu bagr

Pardubice chtějí opravit dalších 50 neobyvatelných bytů

Pardubice 15. prosince (ČTK) - Pardubice chtějí opravit další prázdné, nyní neobyvatelné byty, které vlastní. Na modernizaci domů v Husově ulici s 90 byty již město schválilo zpracování projektové dokumentace, dalších 50 rozptýlených po celém městě bude následovat. Radnice na jejich opravy počítá s navýšením úvěru, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jan Mazuch (ODS).

"Cílem je zprovoznit nejprve 30 a celkově potom 50 bytů, které nejsou obsazeny nájemníky, protože jsou neobyvatelné. Na to by se využil úvěr," uvedl Mazuch.

Podle jeho představy by Pardubice mohly navýšit í současný miliardový úvěrový rámec o 86 milionů korun. Na předfinancování autobusového terminálu B by sloužilo 46 milionů korun, zbylých 40 milionů korun by bylo určeno pro bytové hospodářství.

"Těch 50 bytů bychom chtěli opravit tak, aby přinášely město zisk a abychom uspokojili požadavky občanů, kteří mají hlad po bytech," řekl zastupitel ODS Petr Klimpl. Podle něj má radnice i s prázdnými byty náklady. U pěti desítek vyjdou zhruba na dva miliony korun ročně, protože je musí temperovat, je také notné platit správce a daň z nemovitosti.

Čtyři bytové domy v Husově ulici měly pověst problematické lokality, teď je tam většina bytů neobydlených. Po rekonstrukci tam bude 88 bytů, z toho 16 bytů sociálních a pro handicapované, 25 bude pro startovací bydlení, 35 bytů město vyčlení pro zaměstnance městských firem, 12 luxusnějších bytů bude v podkroví. Celkové náklady se odhadují na 190 milionů korun. Investici chce město platit z nájemného v městských bytech, hledat bude i vhodné dotace.