Komatsu potřebu bagr

Pandemie covidu výrobcům nábytku v ČR zakázky nesebrala, většinu exportují

Brno 21. dubna (ČTK) - Pandemie covidu českým výrobcům nábytku zakázky nesebrala a poptávka domácností byla silná. Celkový objem výroby nábytku loni neklesl a dosáhl 52 miliard korun. Dominantní příjmy plynuly z exportu, šlo zhruba o 40 miliard korun, řekl dnes novinářům na brněnském veletrhu Mobitex tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš. Podle něj zůstává problémem výrazná orientace na export a to, že český zákazník sice nábytek chce, ale upřednostňuje hlavně cenu. Za nižší cenu ovšem obvykle koupí méně kvalitní dovozový nábytek.

Asociace se dlouhodobě snaží působit na zákazníka, aby dal přednost českému výrobku, který je sice dražší, ale kvalitnější a trvanlivější. Skupina, která na to slyší, se podle Lukeše zvětšuje. Možná právě covid byl jednou z příčin, která přihrála českým firmám a řemeslníkům zakázky českého zákazníka. Lidé totiž nemohli cestovat a dělat řadu dalších věcí, na něž byli zvyklí, tak zvelebovali své domovy. "Výrobci zaměření na nábytek pro domácnosti tak byli maximálně vytíženi," řekl Lukeš.

Poptávka se nezmenšila ani v případě kanceláří, i když velká část z nich zůstala zavřená nebo v nich bývala jen hrstka zaměstnanců. "Většinou se totiž mezi firmami a výrobci jedná o dlouhodobé smluvní vztahy, ale je možné, že se opouštění kanceláří projeví až po skončení pandemie," uvedl Lukeš. Jak přesně bude vypadat budoucnost kanceláří a poptávka po nábytku, neumí odhadnout. "Mění se i využívání kanceláří, kde přibývá sdílených míst. Firmy kanceláře nerozšiřují, ale naopak směřují ke zmenšování. Ale jestli to do budoucna bude převládající trend, není jisté. Kanceláře se také zútulňují, přidávají se prvky odstiňující zvuk typu telefonních budek, kde si zaměstnanci mohou odpočinout nebo vést nerušená jednání," popsal Lukeš.

V době covidu se také museli výrobci potýkat a doteď potýkají s potížemi v dodávkách materiálu. "Už na začátku pandemie byl nedostatek umělých hmot a polyuretanových pěn pro čalounění. Pak se přidaly kovy, hliník a ocel. Ani dřevo nezůstalo ušetřené. Dalším velkým problémem byla doprava. Chyběly kamiony polských dopravců, kteří nechali řidiče doma na covidové podpoře," popsal situaci Lukeš. A i když i nábytek v současnosti zdražuje, není růst podle Lukeše tak závratný jako v případně jiných výrobků.

Přestože covid ledacos změnil, v nábytkářském sektoru stejně jako v některých dalších je i po dvou letech trvalý problém s nedostatkem pracovníků ve výrobě. Proto mnohé firmy stále více automatizují a šetří pracovní síly i náklady. Jde i o menší firmy s 20 zaměstnanci. "S produkcí, jakou zvládnou, by v ní muselo před 30 lety dělat 100 lidí," uvedl Lukeš.