Památkově chráněná budova naproti Strakově akademii se opraví, schválila vláda

Praha 11. října (ČTK) - Prázdnou a chátrající budovu na pražském nábřeží Edvarda Beneše naproti Strakově akademii, kde sídlí úřad vlády, čeká nákladná rekonstrukce. Ministerstvo financí by ji mělo zrekonstruovat do roku 2028 za zhruba jednu miliardu korun, práce mají začít v roce 2024. Materiál dnes schválil kabinet, vyplývá z informací na vládním webu.

Památkově chráněná budova architekta Josefa Piskače z roku 1909 se secesními prvky vznikla jakou součást nedalekého Klárova ústavu slepců. Ve druhé polovině 20. století začala sloužit jako Dům kultury těla, do kterého chodili Pražané plavat, cvičit anebo do první sauny ve městě. Později tam sídlilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 a Prahu 7. Areál v roce 2019 převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ho spravuje.

V budoucnu se mají do budovy přestěhovat někteří vládní úředníci, část prostorů se bude využívat pro reprezentační účely nebo pořádání konferencí.

Kvůli bezpečnosti premiéra a celého kabinetu není podle materiálu dům možné převést na soukromé vlastníky. "Případné zcizení budovy může zapříčinit vznik rizika ohrožení bezpečnosti samotného objektu Strakovy akademie, předsedy vlády ČR a celého kabinetu, vzhledem k tomu, že předseda vlády má přímo naproti budovy premiérský vjezd do objektu Strakovy akademie a hlavním vchodem do objektu vcházejí všichni ministři vlády ČR. V případě, že by budova byla převedena do rukou soukromého vlastníka, stává se bezpečnostně nekontrolovatelnou," uvádí mimo jiné materiál.

Rekonstrukce budovy by měla také uvolnit v budoucnu místa pro úředníky, kteří jsou v současnosti v komerčních nájmech. Plány počítají s tím, že po rekonstrukci se uvolní budova úřadu vlády v pražské Vladislavově ulici, kam by se mohli přesunout z komerčních nájmů pracovníci finanční správy. "Jednou z možností takovéto redislokace je ukončení nájemního vztahu Generálního finančního ředitelství v nestátní budově Na Pankráci č.p. 1685, kde je ročně hrazeno nájemné převyšující 16 milionů korun," uvádí materiál.

Záměry úřadu vlády počítají s tím, že v administrativní části zrekonstruované budovy budou umístěni zaměstnanci sekce lidských práv, sekce legislativní rady vlády, odboru evropské komunikace, správce objektu a ICT.

Ve zrekonstruovaném secesním sále by pak měl vzniknout reprezentativní prostor pro pracovní jednání či tiskové konference. Sály budou podle návrhu využity například pro konference a semináře se zahraniční účastí, které se zatím konají v komerčně pronajímaných sálech po Praze.