Komatsu potřebu bagr

Památkáři plánují v létě zahájit rozsáhlou obnovu zámku v Litomyšli

Litomyšl (Svitavsko) 19. února (ČTK) - Památkáři plánují v létě zahájit rozsáhlou obnovu zámku v Litomyšli, který je na seznamu UNESCO. Opravit by se měly zejména vnější fasády se sgrafity. Návštěvnické prohlídky během prací omezeny nebudou, řekla ČTK mluvčí mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) na Sychrově Lucie Bidlasová.

"Návštěvníci pochopitelně musí brát v úvahu, že v zámku bude probíhat rozsáhlá stavební a restaurátorská činnost, ale ta by se neměla dotknout prohlídkových tras," uvedla Bidlasová. Podle ní však zřejmě stavební činnost a lešení část turistů od návštěvy zámku odradí.

Národní památkový ústav vypsal na opravy zámku a také blízkého Panského domu soutěž koncem října loňského roku, její vítěz by měl být znám na přelomu března a dubna. Náklady jsou kolem půl miliardy korun. Podle zadání tendru by měla být hotová první etapa oprav zámku a Panský dům v říjnu 2023, druhá etapa v říjnu 2027. Část nákladů pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), část peníze z národního programu Péče o národní kulturní dědictví I.

Opravy zahrnují obnovu střešních plášťů zámku a vybraných vnitřních prostor zámku. Renovovat se má sgrafitová výzdoba vnějších omítek objektu zámku a nedaleký Panský dům, jehož součástí je i oprava opěrné a madlové zdi. Další část peněz by měla směřovat na vybaven vnitřních expozic.

NPÚ se na obnovu zámku a Panského domu v minulosti dvakrát nepodařilo získat evropskou dotaci. Památkáři uvedli, že projekty s požadovanými dotacemi celkem přes 250 milionů korun byly dobře připravené, ale doplatily zvláště na to, že objekty nejsou v havarijním stavu.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro manželku Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999. Vloni jej navštívilo více než 29.000 lidí, v běžných letech před pandemií koronaviru to bývalo kolem 50.000.