Komatsu potřebu bagr

Památkáři našli způsob k elektrifikaci zámku v Zákupech, lustry rozsvítí mobilem

Zákupy (Českolipsko) 29. března (ČTK) - Památkáři našli způsob, jak aspoň částečně elektrifikovat historické interiéry, a zároveň nepoškodit vzácné malby v zámku v Zákupech na Českolipsku. Prohlídky tak už nebudou závislé na denním světle, za pár týdnů se nad hlavami návštěvníků rozsvítí lustr, aniž by kdokoliv stiskl vypínač. Průvodci budou osvětlení ovládat přes aplikaci v mobilu, což je podle kastelána zámku Vladimíra Tregla na prohlídkových trasách hradů a zámků v Česku zatím neobvyklá věc. "V tom si myslím, že bude zákupský zámek asi úplně první," řekl novinářům.

Zákupský zámek je národní kulturní památkou. Stojí na místě někdejší gotické tvrze ze 14. století a během své historie byl několikrát přestavován. Jeho současná podoba odkazuje na 19. století, kdy patřil Habsburkům. V Česku je to ojedinělá ukázka jejich císařské rezidence, historické interiéry ale nebyly v minulosti nikdy elektrifikované.

Důvod je podle kastelána snadno vysvětlitelný. "My máme téměř v každé místnosti na zdech původní papírové tapety z roku 1850 a stropy všech místností máme pomalované dekorativními malbami Josefa Navrátila. A kdyby se elektřina zasekávala do stropů a stěn, tak se samozřejmě tato výzdoba zničí," řekl Tregl. Místnosti tak byly dosud bez svítidel nebo tam byl lustr na svíčky. "Jediné, co bylo elektrifikované v rámci historických prostor, tak byly chodby, protože neměly na zdech tapety ani náročnou malířskou výzdobu na stropech," dodal kastelán.

Osvětlení je nově ve 14 místnostech na druhém prohlídkovém okruhu ve druhém patře severního a západního křídla, který je zaměřený na období, kdy vládl císař František Josef I. Rozvody elektřiny bylo možné natáhnout díky opravě střechy, krovů a půdy, jež je nad druhým patrem. "Tím, že probíhaly rozsáhlé práce na půdě, tak se povedlo k lustrům přitáhnout elektřinu seshora, skrze půdu, a tím pádem nedošlo k poškození původní výzdoby," řekl kastelán.

Podle něj by osvětlení mělo být funkční v průběhu tohoto týdne, návštěvníci osvětlené komnaty uvidí poprvé 30. dubna. "Bude to pro ně úplně jiné, než byli zvyklí. Jinak vyniknou obrazy a další věci," uvedl Tregl. Osvětlení přes mobilní aplikací bude možné ovládat i na dálku. "Když někdo zapomene zhasnout, tak jako kastelán nebudu muset vyběhnout schody až do druhého patra, abych to tam vypnul vypínačem, ale prostě si to na mobilu zhasnu," dodal Tregl.

Zatím bez elektřiny dál bude první prohlídkový okruh v jižním a východním křídle, který odkazuje na dobu, kdy v nich pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. "Tam zůstávají lustry v původním stavu, tedy na svíčky, a prohlídka tam je dál závislá na přirozeném denním světle," uvedl kastelán.

V souvislosti s ovládáním osvětlení přes mobil má zámek i nové rozvody internetu. "Bylo třeba předělat vedení internetu. K nám byl veden velmi nevhodným způsobem po mřížích medvědince, což samozřejmě snižovalo jak kvalitu přenesených dat, tak jsme nemohli s mřížemi medvědince vůbec nic dělat, nijak s nimi manipulovat. Takže teď už máme internet vedený normálně po fasádě objektu," dodal Tregl.