Komatsu potřebu bagr

Památkáři a architekti se dohodli na spolupráci v architektonických soutěžích

Praha (ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) a Česká komora architektů (ČKA) se dnes dohodly na spolupráci při architektonických soutěžích. Požadavky památkářů by si podle memoranda měli zadavatelé tendrů vyžádat už při přípravě soutěží. Památkáři by také mohli být v porotách tendrů. Vyplývá to ze společné tiskové zprávy NPÚ a ČKA. Podle komory architektů je cílem dohody předejít následnému zpochybnění už vyhlášených soutěží památkáři. Loni se uskutečnila soutěž na návrh úprav nové odbavovací haly hlavního nádraží v Praze a jejího okolí. Po vyhlášení vítězného návrhu ale ministerstvo kultury uvedlo, že hala je kulturní památkou. Vyhlašovatelé soutěže zapsání haly mezi památky kritizovali.

Představitelé památkářů a architektů dnes nejmenovali žádné konkrétní tendry, které je vedly k uzavření memoranda. "Iniciovali jsme jednání s paní generální ředitelkou NPÚ na základě několika zpochybnění architektonických soutěží po jejich vyhlášení odbornými pracovišti NPÚ a dospěli k řešení, které by takovému postupu mělo zabránit," sdělil předseda ČKA Jan Kasl. Účastníci soutěží musí podle něj dostat jasné zadání již v soutěžních podmínkách, aby nedocházelo k "plýtvání tvůrčí energií" a změnám už úspěšných návrhů.

"Je naší snahou, aby si zadavatelé architektonických soutěží už při jejich přípravě vyžádali požadavky památkové péče, které následně budou součástí soutěžních podmínek," uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. ČKA podle ní pak doporučí účast památkářů jako odborných znalců nebo členů poroty v tendrech dotýkajících se památek. Kromě užší spolupráce památkářů a architektů se memorandum zaměřuje také na školení o přípravě a průběhu architektonických soutěží a školení porotců.

Soutěž na novou podobu pražského hlavního nádraží a jeho okolí loni vypsaly státní Správa železnic, pražský magistrát a Dopravní podnik hlavního města Prahy. V mezinárodní soutěži uspěl návrh kodaňského studia Henning Larsen Architects. Dominantním prvkem návrhu je velká dřevěná konstrukce, které se má klenout nad novou odbavovací halou a má zmizet velká část haly. Návrh byl představen na konci listopadu. Ministerstvo kultury však vzápětí oznámilo, že nová odbavovací hala nádraží, která by podle návrhu měla být částečně zbourána, je kulturní památkou. Do té doby v památkovém katalogu uvedena nebyla.

Vyhlašovatelé soutěže poté vydali prohlášení, ve kterém označili jednání památkářů za nestandardní a budící dojem účelovosti. NPÚ popřel, že by zapsal odbavovací halu nádraží do katalogu kulturních památek účelově v souvislosti s návrhem úprav nádraží. O památkách podle ústavu rozhoduje ministerstvo kultury, podle kterého se na novou halu vztahuje památková ochrana secesní Fantovy budovy, protože je hala její přístavbou.