Komatsu potřebuju Bagr

Padubice postaví letní stadion bez dotace, jejich žádost byla neúspěšná

Pardubice 25. května (ČTK) - Město Pardubice definitivně od Národní sportovní agentury nedostane dotaci na modernizaci letního stadionu. Magistrát se odvolal, agentura odvolání zamítla. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Pardubice začaly letní stadion přestavovat vloni v prosinci. Náklady mají dosáhnout asi 385 milionů korun. "Vzhledem k tomu, že máme ambice čerpat další dotace, další kroky činit nebudeme. My jsme od začátku počítali s tím, že stadion postavíme z rozpočtu, dotace měla být příjemná, ale když není, tak to přežijeme," řekl Nadrchal.

Pardubice podle agentury nesplnily podmínky dotace, problémem bylo to, že pro stavbu byla využita metoda design and build, kdy stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací.

S žádostí nedávno neuspěl ani Hradec Králové, který chtěl dotaci na fotbalový stadion. Agentura písemně sdělila, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie. Město lze pokládat za podnik, jelikož na stadionu uvažuje o pronájmech prostor pro občerstvení, posilovnu, sportování nebo koncerty. "U takových zařízení je to ale zcela běžná až nutná praxe, ať už z pohledu ekonomiky provozu nebo jako zvýšení atraktivity zařízení," uvedl v dubnu hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Hradecký stadion bude stát 568 milionů korun bez DPH.

Stavební firma v Pardubicích opravuje hlavní tribunu, další postaví, po modernizaci budou na jednotlivých světových stranách samostatně, nebudou v jednolitém věnci jako v jiných městech.

Zachovaný zůstane vzhled historické západní tribuny, která je památkově chráněná. Kapacita stadionu bude 4600 diváků a bude mít parametry pro první ligu. V budoucnu by bylo možné dostavbou tribun za brankami zvýšit počet míst na 6600 a dostavbou rohů až na 8000.

Stadion bude hotový v lednu 2023. V Pardubicích je letní stadion od 30. let minulého století. Navrhli ho Karel Řepa a Ferdinand Potůček, nesl název Masarykův všesportovní stadion. V centru bylo fotbalové hřiště, kolem 400 metrů dlouhá škvárová atletická dráha a 500 metrů dlouhý cyklistický ovál s klopenými zatáčkami.