Pád mostu v Janově si v srpnu 2018 vyžádal 43 lidských životů
Janov (Itálie)/Praha 3. srpna (ČTK) - Vybrané údaje o zřícení části Morandiho mostu v Janově v roce 2018 a o novém mostě, který bude dnes slavnostně otevřen:
- Nejhorší neštěstí svého druhu v moderních evropských dějinách se stalo v úterý 14. srpna 2018 kolem půl dvanácté dopoledne, když se za bouřky a deště do 45 metrové hloubky zřítila dvousetmetrová část janovského Morandiho mostu, zavěšená na nejzápadnějším ze tří vysokých pilířů. Spolu s vozovkou spadly na dole ležící skladiště a železniční trať a do rozvodněné řeky Polcevery více než tři desítky osobních a nákladních aut. Při kolapsu zahynulo 43 lidí, dalších 16 přežilo s různě vážnými zraněními.
- Mezi lidmi na mostě, kterým pád přežili, byl i český řidič kamionu Martin Kučera, který utrpěl zlomeniny pěti žeber a měl pohmožděné plíce. Čech, který se tři měsíce po tragédii vrátil ke své práci, vyvázl díky tomu, že byl připoutaný a řídil nejnovější model tahače se zesílenými sloupky kabiny. Kučeru zachránil také jeho náklad - těžký papír stáhl soupravu z mostu tak, že padala napřed zádí návěsu, který se navíc ještě před dopadem odpojil.
- Pád mostu, který stál na frekventované dálniční trase a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou, způsobil v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l'Italia (ASPI). Zhruba půlka obětí - mezi kterými byli vedle 29 Italů také občané Francie (čtyři oběti), Chile (tři), Albánie (dvě), Jamajky, Kolumbie, Moldavska, Peru a Rumunska (po jedné) - se dočkala státního pohřbu, zbytek rodin to ale odmítl.
- Někteří pozůstalí se oficiálního obřadu odmítli zúčastnit proto, že vinu za tragédii podle nich nese právě stát. Podle vyšetřovací zprávy italského ministerstva dopravy, zveřejněné koncem září 2018, nepodnikla Autostrade per l'Italia (ASPI), která patří do holdingu Atlantia rodiny Benettonů, dostatečná opatření, aby pádu mostu zabránila, ačkoli riziko zřícení už v předchozích letech existovalo. Společnost kritiku odmítla a závěry expertní komise ministerstva označila za "hypotézu, kterou je třeba ověřit".
- ASPI a její dceřiná firma SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb, nyní čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují. Loni v prosinci policie podnikla rozsáhlou razii v sídlech uvedených firem.
- Zavěšený betonový most byl postaven v Janově v letech 1963 až 1967, slavnostně jej otevřeli 4. září 1967 za přítomnosti tehdejšího italského prezidenta Giuseppeho Saragata. Most byl 1102 metrů dlouhý (pro srovnání - Nuselský most v Praze měří 485 metrů), vozovka byla 45 metrů nad zemí (Nuselský most je jen asi o tři metry nižší). Nesly jej tři železobetonové pilíře o výšce 90 metrů s maximálním rozpětím 210 metrů, na východní straně jej pak podepírala řada nižších pilířů.
- Stavbu vyprojektoval italský stavební inženýr Riccardo Morandi (1902-1989). Jeho zavěšené mosty jsou charakteristické velmi malým počtem podpěr, které jsou často vyrobeny z předpjatého betonu. Morandiho konstrukce jsou podle expertů vizuálně zajímavé, ale jejich stavba je také více nákladná. Most - oficiálně pojmenovaný Viadotto Polcevera, neboli Viadukt Polcevera podle pod ním tekoucí řeky - prošel tři roky před zřícením částečnou rekonstrukcí. Morandi ale již deset let po dokončení mostu varoval, že jej bude nutno pravidelně udržovat kvůli působení slaného mořského vzduchu a zplodin z automobilů.
- Během roku 2018 se postupně začalo s demolicí zbytků více než kilometrového mostu, vyvrcholením se stalo 28. června 2019 odstřelení dvou zbývajících pilířů.
- Krátce předtím začala stavba nového přemostění, které navrhl slavný architekt Renzo Piano, janovský rodák, který se proslavil mimo jiné jako spoluautor pařížského Národního střediska pro umění a kulturu Georgese Pompidoua. Ocelový most z 18 pilíři s průřezem připomínajícím loď, který je dlouhý 1067 metrů, navrhl zdarma.
- Stavba nového mostu byla za zvuku zvonů a lodních sirén a za účasti premiéra Giuseppa Conteho slavnostně dokončena letos v dubnu vyzdvižením poslední části nosné konstrulce na nosné sloupy. Stavební práce pokračovaly i přes restrikce nařízené vládou kvůli koronaviru, jež v podstatě zastavily ekonomický život v zemi. Náklady na vybudování nového mostu dosáhly 200 milionů eur (5,2 miliardy korun).
- Minulý měsíc bylo oznámeno, že Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě v zemi. Stane se tak poté, co vlivná italská rodina Benettonů oznámila, že se vzdá svého podílu ve firmě ASPI. Podle dohody mezi státem a klanem Benettonů přebere italská státní úvěrová banka Cassa Depositi e Prestiti (CDP) spolu s dalšími investory 51procentní podíl Atlantie v ASPI, která v současnosti spravuje na 3000 z celkových přibližně 6500 kilometrů italské dálniční sítě.