Cime 3 kvartal 2024

Otevírá se další část obchvatu Frýdku-Místku, napojení od Olomouce či Brna

Frýdek-Místek 2. září (ČTK) - Na zprovozněnou část obchvatu Frýdku-Místku se ode dneška dostanou i řidiči jedoucí ve směru od Olomouce či Brna. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo napojení dálnice D48, jehož stavba se protáhla kvůli zrušenému stavebnímu povolení. Dosud byla v provozu jen část obchvatu, která navazuje na dálnici D56 od Ostravy a vede směrem na Beskydy po kruhový objezd ve Frýdlantské ulici na okraji Místku. Další část obchvatu chce ŘSD otevřít ještě letos, stavbu zkomplikoval i sesuv půdy. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla otevřenou první část obchvatu zřejmě čekají opravy.

"Jednoznačně přínosem je odvedení tranzitní dopravy, v tuto chvíli zejména v severojižním směru, ve směru od západu, od Olomouce, na jih do Beskyd. Je to první část komunikace, která odvede tranzitní dopravu z města Frýdek-Místek," řekl novinářům Mátl.

Frýdek-Místek na obchvat, který z města odvede tranzitní dopravu, čeká desítky let. Obchvat se už staví čtyři roky a má dvě etapy. Celý obchvat bude dlouhý 8,5 kilometru a přijde na zhruba čtyři miliardy korun. Na jedné straně se napojí na dálnici D48 ve směru na Český Těšín a Polsko a na druhé straně na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Olomouce.

Letos Nejvyšší správní soud vyhověl stížnostem spolku Děti Země a vydal rozhodnutí, podle kterého stavební povolení pro části obchvatu nebyla pravomocná. ŘSD tak na konci června zprovoznilo jen první část první etapy obchvatu, která platné povolení měla. Další část povolení znovu získala později.

I druhou etapu obchvatu, tedy úsek od kruhového objezdu ve Frýdlantské po napojení na dálnici D48 ve směru na Český Těšín, chce ŘSD alespoň v omezeném provozu otevřít ještě letos. Stavbu tam zkomplikoval i sesuv půdy.

"Věřím, že do konce roku to bude otevřené opravdu celé. Už nyní cítíme ve městě po otevření té první etapy, sice jenom ve dvou pruzích, určité vydechnutí. To, na co čekáme opravdu všichni, je spuštění celého obchvatu jako celku, protože až pojede obchvat komplet, tak si vydechne centrum," řekl frýdecko-místecký primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Mátl řekl, že se stavbaři snaží urychlit práce tak, aby se druhá etapa obchvatu skutečně otevřela ještě letos. "Sice to nebude v plném profilu, ale i ten poloviční profil části úseku už odvede dopravu z Frýdku-Místku definitivně," řekl ředitel.

Připustil, že v místě sesuvu se stavbaři potýkají s poměrně zásadními problémy. "Ale podařilo se je vyřešit, podařilo se vyřešit zrušené stavební povolení, v tuto chvíli stavba má veškerá stavební povolení v právní moci, takže se může realizovat. Jsou technická opatření, která eliminují zpoždění natolik, abychom opravdu byli schopni ještě do konce letošního roku tu stavbu zprovoznit," řekl Mátl. V plném profilu by se podle něj mělo po celém obchvatu jezdit zřejmě příští rok v červnu.

Ředitel uvedl, že už otevřenou první část obchvatu ale zřejmě čekají opravy. "Co se týče druhé etapy, tak už se to stíhá v potřebné kvalitě, zde na první etapě musím připustit, že nejsme úplně spokojení s částí vozovky," řekl Mátl. ŘSD podle něj na komunikaci zjistilo určité vady a bude se zhotovitelem řešit opravy některých míst. "Určitě bude nějaké řešení v rámci přebírek, tak abychom dokázali do budoucna zabezpečit životnost, která byla plánována," řekl ředitel.

Primátor řekl, že až z města zmizí tranzitní doprava, otevře se možnost začít pracovat s hlavní třídou a postupně ji vrátit městu. "Připravujeme se na to, že musíme všemi možnými způsoby zabránit tomu, aby tranzit, který může jet po obchvatu, vjížděl do města. Čili budou obnoveny semafory, bude obnoveno odbočení z některých slepých ulic," řekl Korč.

Až spolu s kamiony zmizí z města fyzické bariéry, zmizí podle něj i bariéry mentální a město si vydechne. "Je to obrovská příležitost pro město, kterou nesmíme promarnit. Nesmíme promarnit šanci, kterou nám zhatily předešlé generace, které zbouraly dvě historická centra a přivedly v podstatě dálnici doprostřed, 100 metrů od náměstí. My máme teď obrovskou šanci napravit ty chyby," řekl primátor.