Cime 2 kvartál 2024

Ostrov připravuje referendum o zvýšení plánované haly v areálu bývalé Škodovky

Ostrov (Karlovarsko) 4. listopadu (ČTK) - Obyvatelé Ostrova na Karlovarsku budou v prosinci v místním referendu hlasovat o změně územního plánu, která souvisí s výstavbou v průmyslovém areálu bývalé Škodovky. Změna má umožnit developerské firmě Panattoni zvýšení plánované haly z původních 15 na 22,5 metru. Pro téměř sedmnáctitisícový Ostrov je to první referendum, řekl dnes novinářům starosta Jan Bureš (ODS).

"Chceme znát názor veřejnosti, a lépe než přes místní referendum to schopni zjistit nejsme. Otázka, na kterou se v tom referendum ptáme, je, zda se má zastupitelstvo postavit proti změně územního plánu, tedy změně výšky haly," řekl Bureš.

O změnu požádala společnost Panattoni, která na základě platného územního rozhodnutí v brownfieldu na okraji města staví průmyslový park. Hala má stavební povolení na 15 metrů výšky, kvůli zvažované změně technologií ale chce investor zvýšit budovanou halu o sedm a půl metru proti původnímu projektu.

Části obyvatel se zvýšení haly nelíbí, již na červnovém veřejném projednávání vyslovili své námitky. Lidé poukazovali například na možné zvýšení dopravy, na to, že do hal, které Panattoni staví, přijedou pracovat agenturní pracovníci ze zahraničí, kteří pak budou mít vliv na zvýšení kriminality ve městě. Hala by mohla podle některých i překážet nedaleké Rudé věži smrti, což je památka zapsaná na seznamu UNESCO.

Vedení města se změnou výšky haly vesměs souhlasí. "Zvažujeme klady i zápory, a pro nás ta pozitiva převažují. Co se týče mého postoje, tak já bych v tuto chvíli hlasoval pro změnu územního plánu," řekl Bureš.

V Ostrově žije asi 14.000 oprávněných voličů. Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent voličů, což je v případě Ostrova přibližně 4800 lidí. Závazné je v případě, že konkrétní odpověď označí nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň nejméně 25 procent všech voličů, což je 3300 obyvatel.

Datum konání referenda stanovilo vedení města na 10. prosince od 12:00 do 20:00. Celkové náklady na jeho konání by se měly pohybovat kolem 400.000 korun.