Komatsu potřebu bagr

Ostravský obvod Vítkovice bude mít smuteční síň téměř za 75 milionů korun

Ostrava 21. ledna (ČTK) - V ostravském městském obvodu Vítkovice začne v únoru demolice smuteční síně. Nahradí ji nová stavba téměř za 75 milionů korun, která by měla být dokončena příští rok v březnu. V následujících měsících tak poslední rozloučení s pozůstalými nebude na vítkovickém hřbitově možné a bude přesunuto do smutečních síní v ostatních ostravských obvodech. Novináře o tom dnes za obvod informovala Lenka Gulašiová.

"Nová smuteční síň bude splňovat veškeré požadavky moderního pohřebnictví a bude umožňovat důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými. Pod­statně také ovlivní ráz vítkovického hřbitova, druhého největšího v Ostravě, " uvedl starosta Richard Čermák (Ostravak). Výstavba nové smuteční síně je jedním z největších projektů na území obvodu v posledních deseti letech.

Práce na demolici a následné výstavbě začnou 1. února. V místě vznikne smuteční síň, správní objekt a kamenictví. S financováním stavby obvodu pomůže město, které uhradí 60 procent nákladů.

"Protože stávající smuteční síň neodmyslitelně patří k historii Vítkovic, rozhodli jsme se detailně zaznamenat ráz této budovy a v novém objektu vytvořit i pietní připomínku toho, jak vypadala. Právě zde se se svými nejbližšími rozloučily desetitisíce ostravských občanů, jejichž vzpomínky chceme zachovat nejen prostřednictvím galerie snímků," doplnil Čermák.

Nová vítkovická smuteční síň je navržena v místě nynějšího objektu, který je už kapacitně nevyhovující a čeká ho demolice. "Novostavba respektuje současné prostorové uspořádání, vstup do nového objektu je navržen na nároží v blízkosti centrálního vstupu na hřbitov. Objekt smuteční síně bude obdélníkového půdorysu, tvořeného dvěma základními budovami. Smuteční síň bude členěna na několik částí. Na vstup pro smuteční hosty navazuje hala a toalety, schodiště na balkon a samotný vstup do smuteční síně. Z haly pro hosty bude možný také vstup do malé smuteční síně. Na tuto veřejnosti přístupnou část navazuje provoz technického zázemí. Při severní hranici hřbitova, u vstupu z ulice Na obvodu, bude nově umístěn objekt kamenictví a parkoviště rozšiřující stávající kapacitu," uvedla Gulašiová.