husqvarna

Ostravské firmě Správa investic a nemovitostí přibylo neplatičů nájemného

Ostrava (ČTK) - Počet nájemníků, kteří neplatí nájem včas, stoupl ostravské společnosti Správa investic a nemovitostí (SIAN) meziročně více než trojnásobně. Důvodem je ekonomická krize. Společnost SIAN to sdělila ČTK v tiskové zprávě. Poskytovatel nájemního bydlení Heimstaden oproti tomu nárůst pohledávek nepozoruje, nájemníkům se ale už loni výrazně zvedly zálohy.

SIAN spravuje téměř 700 bytů především v Ostravě, ale také v Opavě, Frýdku-Místku nebo Havířově. "Zatímco v prvním čtvrtletí 2022 nájem včas nezaplatilo průměrně 2,3 procenta nájemníků, v prvním čtvrtletí 2023 to už bylo 7,7 procenta všech nájemníků," uvedla firma. Hlavní příčinou je podle ní ekonomická krize.

"Stejně jako stoupá počet lidí, kteří mají problém zaplatit nájem, stoupá i počet lidí, kterým pomáháme se získáním příspěvků na bydlení. Pozitivní je, že se daří tuto složitou situaci s lidmi řešit a ve finále nějakým způsobem ať už za přispění dávek, nebo bez nich, lidé nájmy hradí," uvedl ředitel SIAN Jakub Vysocký.

Po třetí upomínce je podle něj počet nezaplacených nájmů výrazně nižší. "Ukazuje to, že i momentální finanční tíseň má řešení, jen není možné to nechat zajít příliš daleko. Jak nájemce, tak pronajímatel musí situaci zachytit včas a ve vzájemné součinnosti řešit okamžitě," uvedl Vysocký.

SIAN uvedla, že neplatičů nájemného rychle přibývá v celém Česku. "Dle statistik služby Ideální nájemce stouply jejich počty meziročně o 11 procent - a to za poslední loňské čtvrtletí. V lednu byl pak přírůstek ještě vyšší - 34 procent," uvedla společnost.

Mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz řekla, že firma ale nárůst pohledávek nepozoruje. Heimstaden Czech je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku a vlastní téměř 43.000 bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD.

"Předešli jsme mu dvěma z našeho pohledu zásadními opatřeními: Právě s ohledem na složitou ekonomickou situaci jsme se rozhodli letos nevyužít inflační doložky v plném rozsahu a u dlouhodobých smluv jsme navyšovali nájemné průměrně o 12,5 procenta (inflace byla 15,1 procenta)," uvedla Piechowicz.

Druhým krokem podle ní byla včasná reakce na nárůst ceny tepla. "Nedávné vyúčtování potvrdilo, že včasné, byť nepříjemné zvýšení záloh, zamezilo nedoplatkům a 75 procentům našich klientů budeme zálohy vracet. Stoupla i průměrná výše přeplatku a zároveň klesla průměrná výše nedoplatku," uvedla Piechowicz.