husqvarna

Ostrava vykoupí za více než pět milionů pozemky na haldě Ema

Ostrava (ČTK) - Město Ostrava vykoupí pozemky haldy Ema, která je oblíbenou turistickou atrakcí. Pozemky o rozloze přesahující 313.500 metrů čtverečních získá od soukromého vlastníka, kterým je společnost Asental Land. Zaplatí za ně přes pět milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Výkup schválilo zastupitelstvo.

"Nakonec jsme se rozhodli, že to vykoupíme, protože se opravdu obáváme, že když to nevykoupíme my, mohli by to vykoupit po malých částech spekulanti," uvedl Macura. Jedná se podle něj o lokalitu s významným turistickým potenciálem, která je pro město navíc důležitá i v souvislosti s chystanou revitalizací Trojického údolí. "Domnívám se, že v kontextu s chystanou revitalizací se ta atraktivita lokality může do budoucna zvýšit," řekl.

Odkup je pouze prvním krokem. Záměrem města je, haldu ještě lépe zpřístupnit lidem, ale zároveň bude nutné respektovat, že je to důlní dílo s výstupem důlních plynů. "Nějaká elementární míra bezpečnosti je tam třeba. Musíme v té věci spolupracovat se (státním podnikem) Diamo, který je vlastně správcem toho prostoru. Obecně se ale o to chceme lépe starat a jedná se o strategické vlastnictví právě s ohledem na budoucí revitalizaci celého toho údolí. Chceme to zatraktivnit pro turisty, ale i lépe čistit a udržovat," dodal Macura.

Při těžbě uhlí se na povrch země zároveň s uhlím vyvážela i nepotřebná hlušina, kterou po vytřídění pracovníci sváželi na hromady, čímž vznikaly právě umělé kopce neboli haldy. Ostravskou haldu Emu tvoří přibližně 28 milionů tun vytěženého materiálu. Halda Ema se nachází na pravém břehu řeky Ostravice ve Slezské Ostravě. Je památkově chráněná a v současnosti dosahuje výšky asi 315 metrů nad mořem.

Halda je termicky aktivní, což znamená, že materiál, z něhož je vytvořena, pod povrchem stále ještě hoří. Proto už Ema přišla kvůli prohořívání o zhruba osm metrů své výšky a nadále se bude zmenšovat. Teploty uvnitř dosahují až 1500 stupňů Celsia. Díky tomu dochází k tvorbě vzácných nerostů – porcelanitů a jaspisů. Na jejím povrchu lze spatřit vyvěrající obláčky plynů, metanu a oxidu siřičitého, provázené typickým zápachem.

Na vrchol haldy vede žlutá turistická trasa buď ze Slezskoostravského hradu, nebo od Mostu Miloše Sýkory, kterou lemuje naučná stezka o historii hornictví ve městě. Další možností je, spojit výstup s návštěvou ostravské zoo, odkud je to po zelené trase poměrně krátký a prudký výstup. Z vrcholu Emy lze vidět nejen Beskydy a Jeseníky, ale za dobrých podmínek lze dohlédnout až do Polska. Díky teplu na haldě roste teplomilná flóra a v zimě na ní neleží sníh.