Komatsu potřebu bagr

Ostrava chce pro bytovou výstavbu prodat rozsáhlý pozemek v obvodu Jih

Ostrava 23. března (ČTK) - Ostrava chce prodat pro bytovou výstavbu pozemky mezi ulicemi Středoškolská a U Studia v ostravské městské části Jih. O záměru prodeje parcel s celkovou rozlohou přes 12.000 metrů čtverečních dnes rozhodli na svém jednání městští zastupitelé. Nabídky budou zájemci moci podávat do 30. července, řekla novinářům náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Město předpokládá, že by za prodej pozemků mohlo získat přes 24 milionů korun bez DPH

Pozemky k prodeji jsou na travnaté nezastavěné ploše na okraji sídliště, které je tvořeno převážně panelovými domy. Oblast patří mezi důležité rozvojové lokality města. V její blízkosti je obchodní centrum Avion, ale i sportoviště. V docházkové vzdálenosti jsou autobusové a tramvajové zastávky a v okolí je i několik škol, od mateřských až po střední školy. "Jedná se o jednu z největších takových proluk, které v Ostravě v zastavěném území máme. Pozemek nabízíme po dohodě s městským obvodem Jih. S Městským ateliérem prostorového plánování a architektury jsme na území nechali zpracovat urbanistickou studii, pro jejíž přípravu byly využity také podněty ze setkání s veřejností," řekla Bajgarová.

Podle studie může v místě vzniknout až 217 bytů a potřebná infrastruktura v jejich okolí, včetně dětského hřiště. "Novou podmínkou, kterou jsme do toho záměru aplikovali, je nezbytnost vyčlenění určité části nově vzniklého bytového fondu v režimu takzvaného dostupného bydlení," uvedla Bajgarová. Dodala, že tyto byty budou nájemní a cena nájemného by měla dosáhnout maximálně 75 procent obvyklého nájemného. Takových bytů musí být z celkového počtu vyčleněno alespoň deset procent. "Cílem toho takzvaného dostupného bydlení je malinko korigovat cenu, která se na trhu objevuje, protože nové byty, které na trh přicházejí, tak jsou v této chvíli relativně rychle rozebrány, zpravidla dříve, než je objekt dostaven, a cena velmi rychle šplhá nahoru," doplnila náměstkyně. Podle ní už město pozemek předběžně nabízelo v minulém týdnu na veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes a investoři o něj projevili zájem.

Bajgarová předpokládá, že ve druhé polovině roku by město mohlo s investorem jednat o smlouvě, následovaly by projekční práce. Stavět by se v území mohlo začít v roce 2025, výstavba by pravděpodobně byla rozdělena na jednotlivé etapy a mohla by tak trvat i několik let.