Komatsu potřebu bagr

Opravy památkově chráněných budov v Kutné Hoře prodražil růst cen materiálů

Kutná Hora 30. června (ČTK) - Náklady na rekonstrukce památkově chráněných budov v Kutné Hoře vzrostly, důvodem je hlavně růst cen stavebních materiálů. Některé investiční akce z poslední doby se prodražily o desítky milionů korun. Například konečný účet za novou knihovnu je 182 milionů korun, přitom ještě před pár měsíci se hovořilo o částce kolem 150 milionů korun. Zastupitelé již také souhlasili se zvýšením ceny za rekonstrukci Sankturinovského domu o 17 milionů korun, řekl dnes novinářům starosta Josef Viktora (ANO).

V Kutné Hoře začala od května sloužit čtenářům nová městská knihovna, která vznikla přestavbou bývalé školy v ulici Na Náměti. Budova byla nedlouho před rekonstrukcí prohlášena kulturní památkou. Přestěhovala se do ní původní knihovna v Husově ulici, zkušební provoz začal 2. května. Nyní už je zařízení v plném provozu a radnice zná i konečnou cenu za rozsáhlou přestavbu. "Došlo k navýšení, celková cena je 182 milionů korun, z toho dotace je 124 milionů korun," uvedl Viktora.

Projekt se v minulosti zkomplikoval i kvůli archeologickým nálezům. Záchranný výzkum odhalil osm metrů hlubokou středověkou studnu a další pozůstatky starší zástavby. To si vyžádalo vícenáklady řádově v milionech korun. Čtenáři však podle Viktory nové prostory oceňují, výhodou je mimo jiné knihomat umožňující samoobslužné vracení výpůjček. "Lidé si tam našli cestu, čtenářů přibývá," dodal starosta.

Zastupitelé nedávno souhlasili také se zvýšením ceny za opravu Sankturinovského domu, který patří k nejstarším památkově chráněným budovám ve městě. Stavební akci zahájenou v loňském roce zpomalil covid-19 a zkomplikovalo ji i odhalení prasklého nosného sloupu. Nyní už mají dělníci velkou část prací za sebou, vše by mělo být hotovo do konce září. Následně se budou řešit ještě expozice.

Náklady měly být podle nedávných informací kolem 60 milionů korun bez DPH, vědělo se však, že ještě porostou. "Objevila se tam spousta věcí, se kterými projekt nepočítal," uvedl starosta. Zohledněna byla podle něj i skutečnost, že ceny stavebních materiálů vzrostly a je jich na trhu nedostatek.