Komatsu potřebu bagr

Opravený podchod pod Hlávkovým mostem slouží nově pro pouliční sportování

Praha 23. listopadu (ČTK) - Opraveným podchodem pod pražským Hlávkovým mostem u stanice metra C Vltavská se mohou ode dneška prohánět jezdci na koloběžkách, pro které zde byla vybudována překážka. Lidé se tu mohou věnovat i dalšímu pouličnímu sportování a vznikla také odpočinková zóna. Podchod byl opraven a vyčištěn. ČTK to dnes sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Sportoviště je přístupné veřejnosti celoročně zdarma. Prostor zůstává nadále plně průchozí pro chodce. Úpravy vycházejí z návrhů Richarda Preislera a Martina Kontry a projekt připravilo U / U Studio.

"Máme zde překážky a terénní prvky pro skateboarding, BMX a důraz tentokrát klademe také na koloběžkáře, na které se v podobných spotech občas trochu zapomíná. V další části podchodu je pak klidová zóna se závěsnými lavičkami k odpočinku a společnému sdílení místa a vyosené panely u výhledů z podchodu poskytují zajímavý prostor pro kurátorovanou street art galerii," uvedli Preisler a Kontra.

Prostor je zároveň navržen tak, že i za plného provozu umožňuje zachovat funkci podchodu pro chodce a cyklisty. Celý prostor byl kompletně vyčištěn, vyměnily se povrchy a osazeno bylo úsporné osvětlení s dálkově nastavitelnou intenzitou a intervaly svícení pro různé roční období a denní doby.

Patronem podchodu je betonové prasátko Ollie instalované u jednoho ze vstupů. To odkazuje na klasické spořicí prasátko. Uživatelé podchodů mohou z prasátka naskenovat QR kód a poslat příspěvek na pomoc lidem v nouzi. QR kód je provázán s transparentním účtem Prahy 7, jehož prostřednictvím lze přispět na pomoc lidem, kteří se dostali do obtížných životních situací.

Radnice Prahy 7 společně s městskými firmami Technická správa komunikací (TSK) a Technologie hlavního města Prahy (THMP) v uplynulých měsících nechaly opravit část podchodů blíže ke stanici metra. Vznikly zde překážky pro skateboardisty a bikery nebo basketbalový koš. Některé z překážek rovněž slouží k regulaci dopravy, aby nedocházelo ke kolizím s cyklisty nebo chodci. V červnu pak na sezonu přibyl tzv. food truck s občerstvením. V létě organizátoři plánují promítání filmů na stěnu podchodu.