husqvarna

Opravené trutnovské kino Vesmír otevře v září, práce jsou v závěrečné fázi

Trutnov (ČTK) - Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově za téměř 118 milionů korun by měla skončit předáním stavby v červenci, první návštěvníky opravené kino přivítá 7. září. Rozsáhlá rekonstrukce objektu z roku 1928, která začala v létě 2021, je v závěrečné fázi. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Michaela Dědková. Nejvýraznější změnou oproti stavu před rekonstrukcí bude to, že v kině vznikly dva sály. Památkově chráněné kino bude mít také nové sedačky a ozvučení.

Podle zástupců radnice stavební práce již skončily a začíná se pracovat na interiérech. "Dosud bylo proinvestováno 48,3 milionu korun, dražší věci, technologie a podobně, nás teprve čekají," uvedla Dědková. Například v zázemí kina se budou zabudovávat světla, ve druhém a třetím patře jsou téměř hotové sádrokartony. Během rekonstrukce se podařilo zachovat památkově chráněný strop. Na závěr přijde na řadu montáž sedadel, mobiliáře a gastrotechniky.

Nová podoba kina Vesmír počítá se dvěma promítacími sály. Velký bude mít kapacitu 256 míst a menší, určený převážně pro artová představení, pojme až 39 diváků. Ve vstupní hale bude občerstvení a zvýší se kapacita toalet. Díky bezbariérovému řešení bude kino pohodlně přístupné také tělesně postiženým.

Stavbaři po domluvě s památkáři vybudovali na střeše kina vývody vzduchotechniky, klimatizační jednotky a tepelného čerpadla. "Konstrukce kopíruje tvar střechy kina a nad stávajícími šachtami to bylo jediným rozumným umístěním vývodů vzduchotechniky. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně hlučnou záležitost, na střeše budovy nebude rušit obyvatele okolních domů a současně nebude hyzdit fasádu historické budovy" uvedl Vojtěch Novotný z odboru rozvoje města.

Rekonstrukce kina Vesmír se protahuje. Původně měla trvat rok, zpoždění nabrala podle vedení radnice kvůli neočekávaným komplikacím, převážně způsobeným neodbornými úpravami ze 70. let. Narostly také finanční náklady, a to nejen kvůli vícenákladům, ale také kvůli zdražení cen stavebních materiálů. Před zahájením rekonstrukce počítala radnice s náklady ve výši 96 milionů korun.

"Výsledná částka za opravu kina se blíží 118 milionům korun. Nicméně Trutnov uspěl se svou žádostí a z Národního plánu obnovy získá na rekonstrukci kina dotaci ve výši 68,8 milionů korun," uvedla Dědková.

Podle ní první návštěvníky přivítá zrekonstruované kino ve čtvrtek 7. září, následně v sobotu 9. září pro ně bude připraven program včetně komentovaných prohlídek, které budou součástí Dnů evropského dědictví.