Opravená pevnost Dobrošov se otevře na přelomu dubna a května

Hradec Králové 2. ledna (ČTK) - Opravená předválečná pevnost Dobrošov na Náchodsku by se měla návštěvníkům otevřít na přelomu letošního dubna a května, před zahájením turistické sezony. ČTK to řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Pevnost je národní kulturní památkou a patří kraji. Její provoz zajišťuje Muzeum Náchodska.

Kraj v prosinci dokončil nákup nábytku, audiovizuální techniky a některých exponátů. Podle Lechmanna pokračuje nákup dobových uniforem, zbraní a vybavení. Pořízení celkem asi 300 předmětů v hodnotě 2,5 milionu korun by mělo být dokončeno v lednu.

Stavební práce na rekonstrukci pevnosti začaly v červnu 2019 a skončily loni v létě. Zahrnovaly obnovu srubů Zelený, Můstek, Jeřáb a Polsko, opraveny byly podzemní chodby a vznikl bezbariérový přístup. Kraj také nechal osadit repliky původních střílen a zrekonstruovat interiéry do podoby z období vzniku opevnění. Kvůli ochraně netopýrů se práce přes zimu částečně zastavily.

Součástí projektu byla také modernizace dosavadní expozice a její rozšíření o novou v nadzemních i podzemních objektech pevnosti. Stavbaři také rozšířili a zmodernizovali návštěvnické centrum, uvedli zástupci hejtmanství. Královéhradecký kraj vlastní pevnost od roku 2015, kdy ji bezplatně převzal od české armády.

Za stavební práce včetně projektové dokumentace či stavební dozor a nákup nábytku a audiovizuální techniky zaplatí kraj až 96,3 milionu korun s DPH. Dvě třetiny nákladů pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Pevnost Dobrošov měla spolu s dalšími 12 dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Její stavba začala 13. září 1937 a byla naplánována na dva roky. Měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci však stihli dokončit pouze tři ze sedmi plánovaných objektů. Po mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz zůstala nedokončená.