husqvarna

Oprava zřejmě druhé nejstarští hvězdárny v ČR v Mikulášovicích potrvá déle

Mikulášovice (Děčínsko) 5. prosince (ČTK) - Rekonstrukce zřejmě druhé nejstarší hvězdárny v České republice, která je v Mikulášovicích na Děčínsku, se protáhne. Otevřít se měla letos, teď radnice počítá s tím, že ji veřejnost poprvé navštíví příští rok na jaře. Jedním z důvodů, proč bude oprava delší, byla narušená statika historického objektu, uvedl starosta města Aleš Jandus (Změna 22).

Hvězdárnu nechal postavit pro své amatérské pozorování v roce 1913 lékárník Adolf Kraus. Objekt stojí naproti kostelu v centru města. Budovu lékárny i s přistavěnou hvězdárnou město odkoupilo za stovky tisíc korun, v roce 2012 byla dokončena rekonstrukce kopule. Později město získalo dalekohled, během rekonstrukce pořádá víkendová pozorování.

"Práce neustále probíhají. První fáze by měla být hotová do května, protože se nám to mírně zpozdilo," řekl dnes ČTK Jandus. Město si na investici vzalo úvěr, oprava bude asi o tři miliony korun dražší, než radnice předpokládala. Náklady tak nakonec starosta odhaduje na 30 milionů korun. "Byly tam mimo jiné problémy se statickým zajištěním budovy, na které se přišlo v průběhu rekonstrukce," uvedl Jandus. Bývalá starostka Miluše Trojanová doplnila, že letos na jaře zastupitelé neschválili čerpání dalších peněz z úvěru na vícepráce. "Proto se to také zpozdilo. Museli jsme to navrhovat znovu a poté se to schválilo, ale bylo tam zdržení," sdělila Trojanová.

V první etapě se obnovy dočkají přístupové prostory do hvězdárny, pozorovatelna a venkovní část bývalé lékárny. Kolik korun bude stát interiér, si Jandus netroufá odhadovat. Podle něj budou další peníze schvalovat opět zastupitelé. Na opravu památky se snažila radnice několikrát získat dotaci, kterou ale nedostala. Město mělo o hvězdárnu obavu. Kvůli špatnému stavu střechy do ní zatékalo, proto si na její opravu půjčilo.

Ve městě žije hvězdářka, která před rekonstrukcí pořádala pro zájemce prohlídky a organizuje i víkendová pozorování. Město plánuje otevřít hvězdářský kroužek, který by měla tato odbornice vést. "Měla by tam vzniknout klubovna a zajistili jsme i vybavení," řekl starosta. Ve vedlejší budově pak vznikne společenská místnost a část domu bude sloužit pro bydlení.