husqvarna

Oprava Wonkova mostu v Pardubicách začne v únoru příštího roku

Pardubice 17. října (ČTK) - Oprava dopravně vytíženého Wonkova mostu v Pardubicích by měla začít v polovině února příštího roku. Kraj zveřejnil výběrové řízení na stavební firmu. Na dokončení prací bude mít firma čas do začátku prosince 2023. Na mostu bude částečně omezená doprava, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Předpokládaná cena oprava činí necelých 138 milionů korun bez DPH. Firmy se mohou hlásit do 9. listopadu. Cenovou nabídku, což je druhé kolo tendru, společnosti musí odevzdat do začátku prosince letošního roku. Nabídky chce kraj otevírat 10. ledna příštího roku.

Oprava potrvá necelých deset měsíců, hotová má být do 10. prosince 2023. Most by po dobu oprav neměl být úplně zavřený. "Doprava bude vedena zúžením jedním pruhem v každém směru. Postup opravy jsme koordinovali s Magistrátem města Pardubice," řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS).

Oprava Wonkova mostu nemohla začít dřív, protože město opravuje most kpt. Bartoše. "Až opravy mostu kpt. Bartoše skončí, tak během listopadu proběhnou dynamické mostní zkoušky. Až poté se bude řešit další postup. Opravy obou mostů se tedy křížit nebudou," řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

Důvodem oprav Wonkova mostu je koroze některých nosných lan mostu. Stavební firma je musí vyměnit. Závady odborníci odhalili v roce 2107. Zemní práce na výstavbě mostu začaly v 1955, v roce 1960 byl most slavnostně otevřen a jmenoval se most Československo sovětského přátelství. Současný název nese od roku 1990.

"Zajímavý je mimo jiné tím, že jde o první monolitický most z předpjatého betonu v zemi. Most ve své historii prošel několika opravami. Ta poslední, jejíž cena dosáhla 220 milionů korun, byla dokončena v roce 2006," uvedl Michele Vojáček z krajského tiskového odboru.