Cime 1 kvartál 2024

Oprava Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové získala stavební povolení

Hradec Králové 27. května (ČTK) - Krajský projekt na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru stotisícového Hradce Králové získal stavební povolení. Oprava historické budovy v areálu nevyužívaných kasáren souvisí s plánem vybudovat muzejní kampus. Královéhradecký kraj hledá možnosti financování, informovali dnes ČTK zástupci hejtmanství. Kraj nedávno dokončil rozsáhlou rekonstrukci sousedních Gayerových kasáren.

"Naším cílem je proměnit bývalý vojenský areál v moderní kampus, který nabídne důstojné muzejní zázemí a zároveň zkrášlí centrum krajské metropole. První krok v podobě rekonstrukce Gayerových kasáren máme úspěšně za sebou. Pro další etapu, rekonstrukci Vrbenského kasáren, je ale nezbytně nutné najít možnosti financování," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Kraj by podle něj mohl využít národní i evropské fondy.

Zásadním úkolem je podle hejtmanství také převod nemovitého majetku z města Hradce Králové na kraj. Město je v současnosti vlastníkem Vrbenského kasáren, radnice už ale s Královéhradeckým krajem uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí o darování této historické budovy. Vrbenského kasárna vznikla v 19. století a do roku 2018 patřila české armádě. Od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný a chátrá.

V areálu Vrbenského kasáren se počítá s vybudováním přírodovědecké a archeologické expozice, digitalizačního centra, lapidária s interaktivním zázemím a centra pro kreativní služby a muzejnictví. Během rekonstrukce by měla stejně jako v případě Gayerových kasáren vzniknout také přístavba bezbariérového vstupu do objektu včetně informačního centra. Cílem kraje a města je vytvořit v areálu muzejní kampus s navazujícími prostory pro kulturní a další akce.

Gayerova kasárna slouží potřebám Muzea východních Čech, které by se mělo starat i o provoz Vrbenského kasáren, uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši). V plánu je také modernizace části bývalého vojenského areálu v blízkosti obou budov.

Rozsáhlou přestavbu Gayerových kasáren na moderní muzejní depozitář kraj dokončil loni v červenci. Stavební práce trvaly od září 2019. V prosklené přístavbě opravené historické budovy vznikla badatelna knihovny a sbírkových fondů včetně společenského zázemí. Celková investice do rekonstrukce a vybavení kasáren vyšla na 310 milionů korun, stavební práce stály 270 milionů. Zhruba 211 milionů korun pokryje evropská dotace z Integrovaného regionální operačního programu. Šlo o největší investiční akci kraje v kultuře za poslední léta.

V Gayerových kasárnách se nachází hlavní zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové, a to depozitáře, restaurátorské dílny, pracovny a badatelny, bez kterých se chod takovéto instituce neobejde. Hlavním sídlem muzea je secesní budova od architekta Jana Kotěry na Eliščině nábřeží, která patří městu Hradec Králové.