Cime 3 kvartal 2024

Oprava tramvajové trati mezi Mostem a Litvínovem se kvůli korozi mostů protáhne

Most 4. října (ČTK) - Generální oprava tramvajové trati mezi Mostem a Litvínovem se kvůli korozi dvou mostů protáhne. Uvažuje se o jejich stržení a stavbě nových. Náklady na práce za 650 milionů korun Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova pokryje dotací ve výši 470 milionů korun a úvěrem. Kvůli zpoždění jedná o změně harmonogramu projektu. ČTK to dnes řekl ředitel podniku Daniel Dunovský.

Trať dlouhou deset kilometrů začali stavaři opravovat letos v dubnu. První etapa se týká čtyřkilometrového úseku Záluží - Litvínov, kde místo tramvají jezdí náhradní autobusy. S ukončením prací se počítalo v závěru letošního roku. Stavaři však objevili na místě problémy, s nimiž projekt nepočítal. Při zemních pracích narazili podle informací dodavatelské společnosti Chládek & Tintěra na inženýrské sítě, ale i štoly, o kterých nikdo nevěděl. U podchodu zastávky Petrochemie zase objevili nebezpečnou kavernu. "To vše se dá vyřešit bez zásadního dopadu na termín realizace. Větší problém však představují dva mosty, kde je stav předpjatých betonových konstrukcí mnohem horší, než se čekalo," uvedla firma na svém webu.

"Ke zpoždění určitě dojde, zatím je předpoklad ukončení I. etapy do srpna 2022. S poskytovatelem dotace jednáme o změně projektu z hlediska rozsahu, nákladů a harmonogramu," uvedl Dunovský. V současnosti se připravuje projekt, vyřídit je nutné stavební povolení a zajistit dodavatele dodatečných prací.

Tramvajová trať postavená v letech 1960 až 1980 se podle ředitele desítky let jenom udržovala. Dělníci nyní strhnou všechny trolejové sloupy, troleje, vymění všechny koleje, pražce a podloží. "Dojde k odvodnění tramvajové trati. Tramvajová trať se na řadě míst napřímí, aby se zrychlila. Zabezpečí se tím, že mezi tramvajovou trať a komunikaci budou osazeny vysoké betonové bariéry tak, aby nám auta nekončila v kolejích," řekl Dunovský.