Cime 2 kvartál 2024

Oprava tahu mezi Jihlavou a nájezdem na D1 za 338 milionů Kč potrvá dva roky

Jihlava 13. prosince (ČTK) - Stavbaři začnou příští rok opravovat hlavní tah 38 mezi Jihlavou a nájezdem na dálnici D1, po němž projíždí denně víc než 21.000 vozidel. Práce potrvají dvě stavební sezony, stát budou skoro 338 milionů korun bez daně. Provádět je bude firma Strabag. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Uchazečů o tuto zakázku bylo podle ředitelství osm.

Dělníci budou opravovat 5,7 kilometru hlavního tahu, který vede z Jihlavy na Havlíčkův Brod. V každé z plánovaných etap oprav tohoto dálničního přivaděče bude podle ředitelství zachovaný průjezd jedním jízdním pruhem ve směru na Jihlavu i směrem k dálnici.

Podle ŘSD to bude příští rok největší zahajovaná oprava na silnicích I. třídy v tomto kraji, jichž Vysočinou prochází celkem přes 420 kilometrů. Zakázku na opravu přivaděče z Jihlavy k D1 ředitelství připravovalo ve spolupráci s krajskými silničáři. Krajská správa a údržba zaplatí opravy mostu, který přes hlavní tah v tomto úseku převádí silnici III. třídy.

Na přivaděči budou stavbaři opravovat konstrukční vrstvy vozovky v obou jízdních pásech, včetně větví navazujících mimoúrovňových křižovatek. Práce se budou týkat například i odvodnění, sítí ve středovém dělicím pásu a zabezpečení svahů.

Letos nechalo ŘSD v tomto úseku I/38 postavit přes kilometr dlouhou stěnu, která chrání před hlukem domy v Jihlavě - Pávově. Součástí investice za 51,7 milionu korun bez daně bylo po dohodě s městem obnovení sjezdu na hlavní tah. Tento sjezd byl minulé roky zatarasený, jeho obnovení ulehčilo spojení s tamní průmyslovou zónou. Využívat ho ale mohou jen auta s hmotností do 3,5 tuny.