Cime 2 kvartál 2024

Oprava prostorů mezi halami v holešovické tržnici vyjde na asi 50,3 milionu Kč

Praha 1. srpna (ČTK) - Rekonstrukce prostorů mezi jednotlivými halami v Pražské tržnici v Holešovicích vyjde na necelých 50,3 milionu korun. Uličky a meziprostory změní podle svého vítězného návrhu Studio Perspektiv, které zvítězilo v magistrátním tendru. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje. Správcem je pak od letošního července městská společnost Výstaviště Praha.

Smlouvu s vítězem by mělo město podle dokumentu podepsat do konce letošního srpna. Zakázka byla podle dřívějšího rozhodnutí zadána vítězi architektonické soutěže na podobu meziprostorů, kterým se stalo právě Studio Perspektiv. Od celkové částky, se kterou studio zvítězilo, bylo již odečteno 1,5 milionu korun, které studio získalo jako vítěz soutěže.

Tržnice by podle návrhu měla po plánovaných úpravách být přístupná všem věkovým i příjmovým skupinám. Lidé budou moci areál navštěvovat nejen s vidinou nákupů v tamních prodejnách, ale více se otevře možnost trávit v tržnici volný čas.

Vzniknou nové vstupy, které budou rozděleny na vstupy pro pěší a vjezdy pro automobily. U bývalé vodárenské věže bude nové náměstí. Plochy oživí vodní prvky a mobiliář, který nabídne místa k posezení. Navrženo je také dětské hřiště. Vznik nových prvků umožní mimo jiné redukce současného, podle vítězného týmu "těžkého", plotu. Architekti namísto toho navrhli kolem celého areálu vysadit pás stromů. V areálu pak bude vysázeno několik desítek stromů.

Projekční práce k proměnám veřejných prostranství v tržnici budou podle dřívějšího vyjádření vedení města trvat asi dva roky. Samotná úprava je v plánu po etapách. Proměna tržnice bude trvat asi deset let, první změny by měly být vidět v roce 2027.

Loni v tržnici, která je kulturní památkou, nechalo město zbourat dva domy u vstupu do areálu z Jateční ulice. Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici.