Cime 2 kvartál 2024

Oprava příjezdové haly budějovického vlakového nádraží skončí ještě letos

České Budějovice 31. ledna (ČTK) - Oprava příjezdové haly českobudějovického vlakového nádraží bude hotová do konce letošního roku. Všechny práce na opravě nádraží potrvají do července 2023. Nejpozději v prosinci dokončí dělníci také obnovu píseckého nádraží. Letos v květnu bude hotová modernizace nádražní budovy ve Veselí nad Lužnicí. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová.

Na českobudějovickém nádraží teď skončil přesun dopravních kanceláří do provizorních prostor. V příjezdové hale se pracuje na technologických kanálech, bourá se výtah a navazující strop, staví nová výtahová šachta. "Rekonstrukce příjezdové haly skončí do konce letošního roku. Na jižní věži, jižní a východní straně budovy pokračuje oprava fasády, na jaře se už odstraní lešení," sdělila mluvčí.

Modernizace vlakového nádraží v Českých Budějovicích začala v červnu 2020. Náklady jsou 689,4 milionu korun bez daně. Změní se provozní prostory, upraví plochy pro komerční využití, na nejfrekventovanějších místech budou obchody, vznikne klidová zóna. Stavební firmy zmodernizují veřejně přístupná místa, vybudují i hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy.

Letos v květnu skončí oprava výpravní budovy ve Veselí nad Lužnicí za 53 milionů korun. Změní se interiér, v prvním podlaží přibudou toalety přístupné z haly, nové budou i komerční prostory. Kotelna se přesune do suterénu. Stavební firma opraví i fasádu z režného zdiva. V budově se obnoví rozvody kanalizace, vody, topení, vzduchotechniky, klimatizace a elektroinstalace. Firma opraví rovněž střechu včetně krovu, obnoví původní, poškozené štukatérské prvky. Stavbaři vymění také dveře. Správa železnic chce zachovat historický ráz budovy, okna proto budou dřevěná špaletová. Práce koordinuje SŽ s navazující stavbou přestupního terminálu.

Správa železnic opravuje rovněž výpravní budovu v Písku, od března 2021. Vstup do budovy a na první nástupiště bude bezbariérový, přibudou i parkovací místa pro auta. Stavba z konce 19. století získá také z velké části původní historickou podobu. Teď se v suterénu podpírají klenby, dělají se zemní práce i nové podlahy. "Na střeše pokračuje kompletace nové konstrukce krovu. Je to celková rekonstrukce budovy, ubouraly se přístavky s bývalou nocležnou a nevyužívané kiosky. Na takto uvolněné ploše se buduje parkoviště," popsala mluvčí. V přízemí budou nové sociální zařízení a prostory pro veřejnost. V ostatních částech budovy opraví dělníci byty. Náklady jsou 53 milionů Kč, hotovo bude do konce letošního roku.