Komatsu potřebuju bagr

Oprava přehrady v Liberci bude levnější, bez daně bude stát skoro 388 mil. Kč

Liberec 11. července (ČTK) - Oprava přehrady Harcov v Liberci bude zhruba o 41 milionů korun levnější, než Povodí Labe čekalo. Podle uzavřené smlouvy za ni zaplatí skoro 388 milionů bez DPH, předpokládaná cena zakázky byla skoro 429 milionů. Vyplývá to z údajů ve věstníku veřejných zakázek. Práce potrvají 33 měsíců a začít by měly ještě letos v létě.

V soutěži obdrželo Povodí Labe šest nabídek, zakázku získala Společnost VD Harcov sdružující firmy Gardenline a Yukon CZ. Společnost Gardenline nyní provádí revitalizaci jezera v Hlučíně na Opavsku za zhruba půl miliardy korun. Společnost Yukon CZ byla původně firmou VHS CZ, webové stránky má nyní nefunkční, takzvaně ve výstavbě. Smlouvu s vítězem soutěže uzavřelo Povodí Labe minulý týden ve čtvrtek.

Přehrada Harcov potřebuje opravit prosakující zděnou hráz, podloží pod ní i opěrnou zeď na pravém břehu přehrady, kudy vede promenádní cesta. Během opravy bude přehrada vypuštěná. Po rekonstrukci bude schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. "V případě extrémních záplav bude možné odvést z přehrady Harcov kontrolovaně mnohem více vody než v současné době, a zabránit tak jejímu neřízenému přetékání přes korunu hráze," uvedla již dříve mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Právě katastrofální povodeň z července 1897, při níž na Liberecku vznikly škody za 3,5 milionu rakouských korun, byla posledním impulzem k výstavbě přehrady v Liberci. Voda z Harcovského potoka tehdy zničila ve městě i Liebiegovu továrnu - pozdější Textilanu. Obrovské škody napáchala také ve středu Liberce, kde se potok vlévá do Nisy. Přehrada byla dokončená v roce 1904 podle projektu univerzitního profesora Otto Inze z německých Cách a je kulturní památkou.