Oprava památkově chráněného vlakového nádraží v Teplicích začne v létě

Teplice 7. června (ČTK) - Oprava secesní budovy vlakového nádraží v Teplicích začne v létě. První etapa prací, která zahrnuje rekonstrukci fasády a přilehlého nástupiště, bude stát 236 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Stavební firma, která zvítězila ve výběrovém řízení, začne s pracemi v červenci, dokončení první etapy je v plánu za necelé dva roky.

Současná výpravní budova v lázeňském městě pod Krušnými horami pochází z roku 1856. Rozsáhlý objekt byl postaven v novorománském stylu, ve své době byl také sídlem soukromé Ústecko-teplické dráhy. Památkově chráněná stavba již neodpovídá současným požadavkům, proto se Správa železnic rozhodla pro její kompletní rekonstrukci, uvedl mluvčí.

V první etapě se budou opravovat střechy včetně krovů a celá fasáda. Správa železnic nechá vyměnit všechna okna a dveře. "Součástí prací bude rekonstrukce 1. nástupiště, které bude řešeno bezbariérově se zvednutím nástupní hrany," uvedl Gavenda. Opravovat se bude historické zastřešení nástupiště a přilehlá kolej.

Nový vzhled budovy byl podle Gavendy navržen po důkladném restaurátorském průzkumu a zohledňuje její památkovou ochranu. "Objekt se očistí od nekvalitních dobových úprav a budou mu vráceny původní historické prvky. Navrženo je také obnovení původní okrové barevnosti fasády kombinované s detaily v cihlové barvě, oplechování a kovové prvky budou tmavě šedé. Umělý šindel a plech na střeše nahradí šablony imitující původní břidlicovou krytinu," řekl mluvčí.

Správa železnic nyní zároveň pokračuje v projektové přípravě druhé etapy, jejíž součástí bude kromě kompletní rekonstrukce interiéru výpravní budovy například i vybudování nových parkovacích ploch nebo úprava trafostanice s instalací fotovoltaické elektrárny na její střeše.