Komatsu potřebuju bagr

Oprava nevyužívané školy na Strašnické vyjde Prahu 10 na 312,8 mil. Kč

Praha 5. května (ČTK) - Radnice Prahy 10 vybrala firmy, které za 312,8 milionu korun bez DPH opraví nevyužívanou secesní budovu bývalé školy v ulici V Olšinách u stanice metra Strašnická. Jak ČTK zjistila z věstníku veřejných zakázek, tendr vyhrály společnosti OHLA ŽS a Syner. Původní předpokládaná hodnota zakázky byla 253 milionu korun. Městská část plánuje v prázdném objektu znovu zřídit základní školu.

Nyní prázdná budova v ulici V Olšinách z počátku 20. století je od roku 2014 kulturní památkou. Vedení Prahy 10 v minulosti zvažovalo, že by do ní mohlo přestěhovat úřad městské části, nakonec však rozhodlo o opravě stávající radnice ve Vršovické ulici. Na rekonstrukci školy by radnice měla podle dřívějších informací získat dotaci od magistrátu ve výši 80 milionů korun.

Rekonstrukci radnice připravuje několik let. V opravené budově bude podle loňských informací 12 kmenových učeben, družina, čtyři odborné učebny, dvě tělocvičny, pět kabinetů, pět kanceláří, sborovna a jídelna s vlastní kuchyní. Zařízení pojme 360 žáků.

Praha se potýká s nedostatkem míst ve školách a školkách, která se týká zejména okrajových městských částí, ale i těch centrálnějších, jako je Praha 5 nebo právě Praha 10. Radnice desáté městské části dříve uvedla, že v souvislosti s demografickými prognózami bude nutné zpracovat i další projekty rozšíření u škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. Loni radnice začala stavět novou mateřskou školu v Bajkalské ulici.

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí. Zahrnuje celé Vršovice, většinu Strašnic a Malešic a části Záběhlic, Michle, Vinohrad, Hrdlořez, Hloubětína a Žižkova.