Komatsu potřebu bagr

Oprava mělnické vily Karoly, kde bude působit umělecká škola, už je téměř hotová

Mělník 24. května (ČTK) - Oprava mělnické Vily Karoly, kde bude od letních prázdnin působit základní umělecká škola, už je téměř hotová. Jde o památkově chráněnou budovu. Chystá se ještě obnova fasády. V interiérech už zbývají jen dokončovací práce, řekl ČTK místostarosta Mělníka Milan Schweigstill (za STAN).

Zhotovitele fasády, s jejíž rekonstrukcí se původně nepočítalo, město už vybralo. Zedníci by měli začít pracovat v nejbližších týdnech. "Což samozřejmě nebude bránit tomu, aby tam už základní umělecká škola fungovala," uvedl místostarosta. Vznikne zde hudební sál, ateliér s galerií i několik tříd.

K podobě nové fasády se vyjadřovali památkáři, posuzovali typ i barvu. Hotová by měla být na konci října, avšak v případě příliš vysokých letních teplot, při kterých nebude možné z technologických důvodů v opravě pokračovat, se mohou práce prodloužit.

Za úpravu interiérů, které zahrnovaly například obnovu rozvodů elektřiny a internetové sítě či úpravy některých příček, město zaplatí téměř devět milionů korun. Fasáda bude stát dva miliony korun, součástí zakázky je odstranění popínavých rostlin a nynějšího nátěru, doplnění opadané štukové omítky, nový nátěr, oprava měděného oplechování a hromosvodu.

V prostorách vily byla v minulosti městská knihovna. Poté byl objekt prázdný. Nechal ho v 19. století postavit okresní tajemník František Vinkler podle projektu architekta Aloise Filcíka. Pojmenovaná je po tajemníkově manželce Karolině. Tvoří ji dva domy, čp. 40 a 41, které stojí v historickém jádru města.