Komatsu potřebu bagr

Oprava koupaliště Cihelna v Pardubicích se zatím prodražila o devět milionů Kč

Pardubice (ČTK) - Oprava koupaliště Cihelna v Pardubicích si zatím vyžádala vícenáklady ve výši devět milionů korun. Podle náměstka primátora Jana Hrabala (ANO) se až během stavby ukáže, že jsou nutné některé práce, s nimiž se původně nepočítalo. Řekl to ČTK. Koupaliště opravuje stavební firma od loňského prosince, na letní sezonu 2024 by mělo být v provozu. Původní náklady byly 138 milionů korun.

"Bylo potřeba vyměnit vícero oken, než bylo v původním projektu. Technologická zastaralost zařízení byla vyšší a v některých šatnách dojde k větší výměně zdiva kvůli plísním. Rozsáhlejší je také oprava sociálních zařízení. Vyšlo to najevo až v době, kdy rekonstrukce fyzicky začala," řekl Hrabal.

Další náklady navíc vznikly při demontáži železobetonové desky, kde byly proti stavebním pravidlům zabetonované kabely. "Došlo k potrhání kabelů, které vedly z rozvoden, úpraven vody, ke světlům, čerpadlům, toboganům. Všechny kabely v čistých zónách se budou muset vyměnit, to je na vrub firmy, která dělala úpravy před 22 lety. Kabely tam byly absolutně mimo nějaké normy, chyběla ochranná fólie, ochranný zásyp," řekl ČTK Zdeněk Kocián, který dozoruje stavbu.

Bourání je hotové, teď podle místopředsedy představenstva společnosti Agrostav Romana Mokrého začaly montážní práce. Na konci června bude téměř hotový padesátimetrový bazén. Dělníci tam začnou instalovat kolejnice, na ně pak nerezové desky. "Na konci června budou namontované stěny, pak se bude dělat dno a obkládka bazénových hran," řekl Mokrý. Potom bude stavební firma pokračovat v rekreační zóně.

Podle Hrabala budou bazény stejné jako na olympiádách, padesátimetrový bazén tak bude mít parametry pro nejvyšší soutěže, byť je v Pardubicích na koupališti město naplánuje. "V České republice to bude poprvé. Jedná se o nerezový povrch, na kterém je nagalvanizovaná fólie. Po světě se to montuje do olympijských bazénů. Pro Pardubice je to velká věc. Je to něco jiného než prostý nerez," dodal Mokrý.

Koupaliště pochází z roku 1960. Větší opravu prodělalo naposledy v roce 2000. Areál má rozlohu přes čtyři hektary, vodní plocha je 3500 metrů čtverečních. Najednou tam může být až 4000 návštěvníků. Do zkušebního provozu bude koupaliště uvedeno v červnu 2024, zavřené je od loňské sezony. V Pardubicích jsou dvě městská koupaliště, menší z nich je centru města, provozuje ho Plavecký areál.