Oprava kina Vesmír v Trutnově je ve třetině, zatím vyšla na více než 25 mil. Kč

Trutnov 29. srpna (ČTK) - Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově je hotová zhruba z jedné třetiny. Dosud vyšla na 25,6 milionu korun bez DPH. Po přičtení víceprací a rozpočtové rezervy ve výši dvou milionů korun činí celkové náklady aktuálně 84,4 milionu bez DPH. Stavbaři se na počátku potýkali s komplikacemi způsobenými skrytými závadami. ČTK to dnes řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Rekonstrukce kina, která začala loni v létě, by měla být hotová do konce jara 2023. Město se snaží získat dotaci z ministerstva kultury. Oprava památkově chráněného objektu v roce 2022 patří k největším investičním akcím třicetitisícového města.

Objekt pochází z roku 1928. Nejvýraznější změnou oproti stavu před současnou rekonstrukcí bude to, že v kině vzniknou dva sály. Kino bude mít nové sedačky a ozvučení a novou fasádu.

Podle radnice byly celkové náklady původně předpokládány na 78,7 milionu korun bez DPH, bez rozpočtové rezervy dva miliony korun, z toho stavební práce měly stát 34,5 milionu a vybavení a technologie 44,2 milionu korun.

"Vícepráce byly dosud provedeny za zhruba 3,7 milionu korun bez DPH. Harmonogram byl narušen poté, co začaly bourací práce a objevila se řada vad, které byly skryty a které převážně pocházejí z rekonstrukce v 70. letech 20. století. Aby se mohlo pokračovat, bylo třeba přizpůsobit postup prací k odstranění těchto vad a jejich nápravě," řekla ČTK Dědková.

Stavbaři již dokončili vzduchotechniku pod hledištěm v hlavním sále, bourací práce a příčky v prvním patře, vsadili dřevěná okna, založili výtahové šachty, vybudovali kanalizační přípojku. Hotové jsou betonářské práce v hledišti, sanace a zpevnění krovu a také sanace obvodového zdiva a z 95 procent je zrekonstruovaná střešní krytina.

"Zbývá udělat strop malého sálu a sanovat strop velkého sálu, dokončit výtahovou šachtu z prvního do třetího patra, opravit fasádu ze strany od budovy společnosti VaK Trutnov, dodělat střešní krytinu, svody, hromosvody, vnitřní omítky a veškeré technologie včetně interiéru. Dále zbývají venkovní úpravy. Předáno do užívání musí být nejpozději do konce jara 2023," řekla ČTK Dědková.

Nová podoba kina počítá se dvěma promítacími sály. Velký bude mít kapacitu 256 diváků a menší, určený převážně pro artová představení, pojme až 39 diváků. Ve vstupní hale bude občerstvení a zvýší se kapacita toalet. Díky bezbariérovému řešení bude kino pohodlně přístupné také tělesně postiženým.

Generálním dodavatelem stavby je stavební společnost BAK, která zastřešuje také výběrové řízení na dodavatele vybavení.