husqvarna

Oprava havárie plynu v Jablonci protáhne uzavírku v ulici 5. května až do Vánoc

Jablonec nad Nisou 17. listopadu (ČTK) - Oprava havárie plynu v Jablonci nad Nisou protáhne uzavírku frekventované ulice 5. května do Vánoc. Rušná ulice je pro dopravu uzavřená už měsíc. Pokud to počasí dovolí, budou práce na opravách pokračovat. Dělníci se tam vrátí na jaře, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová. Na jaře havárie na plynovém potrubí v ulici 5. května ohrozila zahájení rekonstrukce mostu v Podhorské ulici, která je součástí hlavního tahu I/14. Závadu se ale tehdy podařilo odstranit za tři dny.

Kvůli haváriím rozvodů plynu museli v Jablonci v posledních letech několikrát lidé na nutnou dobu kvůli bezpečnosti odejít ze svých domovů. V souvislosti se závadou na ocelovém plynovodu v ulici 5. května byla frekventovaná komunikace zavřená i loni zhruba tři týdny na přelomu června a července. "Ulice 5. května byla v posledních letech velmi zatížená nákladní dopravou, protože sloužila jako hlavní objízdná trasa při opravách komunikací. I to je jeden z důvodů poškození plynovodů," doplnila Fričová.

Práce jsou rozdělené do čtyř etap, aktuálně se pracuje na druhé. Podle mluvčího distribuční společnosti GasNet Tomáše Pernise teď řeší plynaři havarijní stav plynovodu v křížení ulice 5. května s Perlovou. Dělníci si rozdělili práci tak, aby minimalizovali dopravní omezení způsobené výkopovými pracemi a zároveň tím předejdou omezením dodávek plynu pro odběratele v současné topné sezoně.

"Ukončení prací v rámci této etapy plánujeme nejpozději do 20. prosince. Jsme ale bohužel závislí na počasí, protože některé činnosti, jako je svařovaní, lze dělat jen za určité teploty. Zatím nám počasí přeje," doplnil Pernis. Kompletně by podle něj měla být oprava plynovodu v ulici hotová na jaře příštího roku. "Čtvrtá etapa by měla finišovat v dubnu položením nového asfaltu v ulici," dodal mluvčí GasNetu. Nový povrch tak bude mít příští rok ulice 5. května od křižovatky s ulicí SNP po okružní křižovatku s Mosteckou.

V souvislosti s havárií plynu a uzavřením ulice 5. května musí teď po objízdných trasách i městské autobusy. Zrušená je zastávka MHD u základní školy, a to v obou směrech. Nastoupit mohou cestující v zastávkách Podhorská a Podhorská - Vikýř. "Uvedené dopravní opatření se týká v pracovní dny spojů linky 102 s odjezdem z autobusového nádraží v 7:45 a 12:45 a spoje s odjezdem v 13:31 z Jabloneckých Pasek," doplnil ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Upravenou trasu mají podle něj i dva dopolední spoje na lince 117.